Naudas mūļi ir personas, ar kuru starpniecību noziedzīgās grupas pārvieto un legalizē noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Noziedznieku savervētais “mūlis” palīdz legalizēt nelikumīgi iegūto naudu, piemēram, pārskaitot to starp dažādiem maksājumu kontiem, tādējādi nopelnot komisijas maksu.

Visbiežāk par šādu shēmu dalībniekiem kļūst personas, kas ir sociāli nenodrošinātas, bez pastāvīgas dzīvesvietas, arī bezdarbnieki vai studenti, kas nonākuši ekonomiskās grūtībās.

Valsts policija vērš uzmanību, ka, lai kādu apsvērumu dēļ personas iesaistījušās šādos darījumos, būtiski apzināties – tas ir nelikumīgi un par to paredzēta kriminālatbildība. Tāpat arī, piemēram, konta atvēršana vai uzņēmuma izveidošana uz sava vārda pēc trešās personas lūguma un tās turpmākas pārvaldīšanas nodošana trešajai personai ir noziegums, par kuru paredzēta kriminālatbildība.

Par tamlīdzīgām darbībām personu var saukt pie atbildības pēc Krimināllikuma 195.panta, 1951. panta un 1931. panta, tas ir par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, nepatiesu ziņu sniegšanu par līdzekļu piederību un patieso labuma guvēju, un datu, programmatūras un iekārtu iegūšanu, izgatavošanu, izplatīšanu, izmantošanu un glabāšanu nelikumīgām darbībām ar finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem. Par šādu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, paredzēts naudas sods, mantas konfiskācija un brīvības atņemšana pat līdz divpadsmit gadiem.

Latvijā šis fenomens ir plaši izplatīts un “naudas mūļi” tiek rekrutēti ne tikai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai Latvijā, bet arī Eiropā

Uzmanies no nepamatotiem piedāvājumiem un solījumiem viegli nopelnīt naudu, īpaši, ja solījumi šķiet pārāk labi, lai būtu patiesi. Iespējams, tie tiešām tādi nav!

Ieskaties biežāk sastopamajās pazīmēs, kas varētu liecināt par krāpšanas mēģinājumu:

  • Mēstules vai saziņa sociālajos tīklos, solot viegli nopelnīt;
  • Sludinājumi, kuros norādīts, ka ārvalstu uzņēmumi meklē “vietējos/ valsts aģentus”, lai strādātu to labā;
  • Darba sludinājumi, kuros tiek piedāvāta liela naudas summa par maznozīmīgām darbībām vai bez tām, neuzskaitot nedz izglītības, nedz pieredzes prasības;
  • Darba pienākumi nav aprakstīti, izņemot jūsu bankas konta izmantošanu naudas apritei.
  • Visa mijiedarbība un darījumi attiecībā uz šo darbu tiek veikti tiešsaistē;
  • Slikti formulēti teikumi ar gramatikas un pareizrakstības kļūdām.

Ja radušās aizdomas, ka esi iesaistīts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā, nekavējoties pārtrauc naudas pārskaitījumus un ziņo Valsts policijai, zvanot pa tālruni 110 vai vēršoties tuvākajā policijas iecirknī.