Preses relīzes Jaunumi
Atrasta nelegāla hašiša krava

Valsts policijas kriminālprocess par policijas vēsturē līdz šim lielāko konstatēto hašiša kravu teju tonnas apmērā, aizved pie iespaidīgas, rūpīgi plānotas un savstarpēji koordinētas personu aizturēšanu operācijas Eiropā, kopumā aizturot 44 personas 10 valstīs. Aizturētie uzskatāmi par bīstamu organizēto noziedzīgo grupu dalībniekiem, kuri darbojušies Eiropā izvērstos noziedzības tīklos starpvalstu līmenī. Tiesībsargājošo instanču veiktās izmeklēšanas norāda uz vairākām organizētām noziedznieku grupām, kuras strādājušas kopā, lai veiktu dažādas kriminālas aktivitātes lielā mērogā gan Eiropas Savienībā, gan ārpus tās, tostarp saistībā ar narkotiku izplatīšanu un naudas atmazgāšanu. Valsts policijas sāktais kriminālprocess, kas aizvedis līdz plašā mēroga aizturēšanas operācijām citās valstīs, jau pabeigts un šī gada oktobrī nodots prokuratūrā apsūdzības celšanai pret piecām personām, kur ar pieņemtajiem prokurora lēmumiem visas ir sauktas pie kriminālatbildības, savukārt citviet Eiropā izmeklēšanas vēl ir aktīvā fāzē.

Iepriekš jau ziņots, ka 2021. gada martā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbiniekiem, tostarp ar Eiropola informatīvo atbalstu, Latvijas teritorijā, Jēkabpils apkaimē, uz autoceļa Rīga – Daugavpils apturēja kravas automašīnu Volvo, kuras puspiekabē esošajā mākslīgā akmens plākšņu kravā bija izveidoti slēpņi hašiša pārvadāšanai. Sevišķi bīstamā narkotiskā viela bija rūpīgi paslēpta akmens plāksnēs un vēl papildus vairākkārt ietīta gan celofānā, gan plēvē, starp iepakojumiem arī izvietojot ar smakojošu šķidrumu, visdrīzāk petroleju, piesūcinātas salvetes nolūkā slēpt jebkādas pēdas par iespējamu narkotisko vielu pārvadāšanu. Kravā atrasti iepakojumi ar dažāda veida logo – “Zizou”, “Range Rover”, “RealMadrid” un “Zein”. Izņemtās vielas kopējais apjoms pēc veiktajām ekspertīzēm sasniedza teju tonnu – 947 kilogramus. Kravas vērtība “melnajā tirgū” vērtējama no 4,5 miljoniem eiro vairumtirdzniecībā līdz 15 miljoniem eiro mazumtirdzniecībā.

Jāatzīmē, ka šī ir līdz šim lielākā Valsts policijas vēsturē izņemtā hašiša krava. Izmeklēšanas laikā gūtā informācija liecina, ka krava bija paredzēta galvenokārt realizēšanai Austrumeiropas tirgum, Latviju šajā narkotiku ceļā izmantojot par vietu, kur ievestās narkotikas pārkrautu un nosūtītu tālāk.

Kriminālprocesa laikā kopumā aizturētas piecas personas – organizētas grupas dalībnieki, tostarp personas, kuras organizēja hašiša kontrabandu Latvijas teritorijā un personas, kuras šo vielu nelikumīgi pārvadāja.

Šī gada oktobrī izmeklēšana kriminālprocesā pabeigta un nodota Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret pieciem organizētās grupas dalībniekiem, no kuriem četri ir Latvijas valstspiederīgie un viens Lietuvas pilsonis. Šī gada 21. oktobrī tika pieņemti minētās prokuratūras prokurora lēmumi par personu saukšanu pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 2531. panta trešās daļas un 1901. panta trešās daļas par narkotisko/ psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, glabāšanu, pārvadāšanu un realizāciju organizētā grupā, kā arī par narkotisko/ psihotropo vielu neatļautu pārvietošanu pāri Latvijas Republikas robežai lielos apmēros organizētā grupā. Par šādām darbībām personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem. Tāpat arī viena persona saukta pie kriminālatbildības par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, organizētā grupā, par ko paredzēta kriminālatbildība pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas, ar potenciālu brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem, vai bez tās. Šobrīd turpinās pirmstiesas kriminālprocess, kura ietvaros tiek veiktas nepieciešamās procesuālās darbības.

Būtiski uzsvērt, ka Latvijā izmeklētais noziedzīgais nodarījums ir tikai viens posms no ļoti liela un Eiropā sazarota organizētās noziedzības tīkla. Latvijā konstatētā un izņemtā hašiša krava bija par pamatu vairākās citās Eiropas valstīs izvērst speciālas aizturēšanas operācijas, kuru darbību koordinēja Eiropas Savienības Aģentūras tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās (Eurojust) un Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūra (Europol).

Desmit valstīs (Lietuva, Čehija, Francija, Slovākija, Latvija, Polija, Norvēģija, Vācija, Spānija, Amerikas Savienotās valstis) kopumā aizturēti 44 augsta līmeņa un bīstamu organizētu noziedzīgu grupu dalībnieki, un šī gada 22. novembrī vienotas operācijas laikā viscaur Eiropā tika veiktas kopumā 94 sankcionētas kratīšanas ar noziedzīgo grupu dalībniekiem saistītās vietās. Trīs no kratīšanām veiktas arī Latvijā, kuru laikā viena no adresēm pārmeklēta atkārtoti iepriekš izmeklētā kriminālprocesā laikā un divās citās adresēs, kuras iepriekš netika pārmeklētas. Šīs kratīšanas veiktas saistībā ar papildus ziņām par iespējamu naudas līdzekļu legalizēšanu un kratīšanu laikā gūtie materiāli nodoti procesa virzītājam pēc piekritības – prokuratūrai.

Vairāk informācijas, tostarp video materiāls, par Eiropā konstatēto noziedzīgo tīklu un veiktajām sankcionētajām kratīšanām, kā arī organizēto aizturēšanas operāciju, varat aplūkot: https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/44-arrested-in-europe-wide-crackdown-against-high-risk-criminal-network

 

Attēli no atrastās kravas Latvijā: