Jaunumi
emblēma

Informācija papildināta 11. oktobrī pulksten 08:48

Šobrīd no lielā ienākošo zvanu daudzuma saistībā ar saņemtajām vēstulēm par iespējamiem drošības riskiem ir noslogots Valsts policijas tālrunis 110. Valsts policija vēlreiz atgādina, ka šie ir vērtējami kā zema līmeņa draudi un evakuācija nav nepieciešama, mācību iestādes var droši turpināt darbu. Valsts policija ir nosūtījusi visām pirmskolas izglītības iestādēm un atsevišķām skolām rekomendācijas kā rīkoties, aicinām tām sekot. Valsts policija atgādina, ka šādās situācijās ir svarīgi saglabāt mieru un rīkoties racionāli.

Informācija tiks papildināta.

---

Informācija papildināta 11. oktobrī pulksten 07:46

Arī šonakt pirmsskolas izglītības iestādes visā Latvijā saņēmušas aptuveni 400 e-pastus par iespējamiem drošības riskiem. Policija jau ir informējusi iestādes, ka šie vērtējami kā zema līmeņa draudi un evakuācija nav nepieciešama.

Aicinām iedzīvotājus sekot policijas rekomendācijām, satraukumam nav pamata. Gluži tāpat kā vakar, šo vēstuļu mērķis ir apzināti destabilizēt situāciju sabiedrībā un radīt satraukumu. Policija turpina izmeklēšanu un dara visu iespējamo, lai šo noziegumu atklātu.

Vienlaikus aicinām vecākus ar bērniem pārrunāt un pārskatīt interneta vietņu un to satura lietošanu, tostarp dažādās telegram grupās, kur pausta informācija par šiem notikumiem un tālāk nedalīties ar šo saturu! Tas ir tieši tas, ko šīs personas vēlās, lai radītu satraukumu.

Izglītības iestāžu vadītājiem Valsts policija atgādina, ka šādās situācijās ir svarīgi saglabāt mieru un rīkoties racionāli, vienlaikus nezaudējot modrību un pievēršot uzmanību visiem neparastajiem gadījumiem un nekavējoties ziņojot policijai, ja rodas aizdomas par kādu reālu apdraudējumu.

---

Papildinot sākotnēji sniegto informāciju, līdz šim noskaidrots, ka izplatīti vismaz trīs veidu paziņojumi no vairākām adresēm - redzams, ka sūtītājs ir ģenerējis dažādas e-pasta adreses, bet visi gadījumi ir sasaistīti. Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas sākušas kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 231.1 panta par apzināti nepatiesa paziņojuma par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu.

---

Vairākās mācību iestādēs visā Latvijā šodien saņemts identisks e-pasts par iespējamiem drošības riskiem. Šāda veida e-pasti Valsts policijas redzes lokā nonākuši arī iepriekš, kad dažādām iestādēm, pat simtiem adrešu, ticis sūtīts identisks teksts, līdzīgi kā šoreiz. Valsts policijā šādos gadījumos ir izstrādāti precīzi rīcības algoritmi, kuros skaidri definēta rīcība un riska līmeņa novērtējums. Policijas rīcībā esošā informācija saistībā ar šo gadījumu liecina, ka e-pasti apzināti izsūtīti no viena adresāta un, izvērtējot visus apstākļus, šie ir vērtējami kā zema riska līmeņa draudi un iedzīvotājiem nav pamata satraukumam. Kā ierasts Valsts policija veic ierastās drošības pārbaudes mācību iestādēs un ir saziņā ar skolu personālu par nepieciešamo rīcību. Valsts policija šos gadījumus vērtēs kriminālprocesa ietvaros.

Atgādinām, ka par apzināti nepatiesa paziņojuma par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu paredzēta kriminālatbildība.