Preses relīzes Ukraina
policijas trafarētais auto pilsētvidē

Valsts policija kopš šī gada 24. februāra sākusi 76 kriminālprocesus par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar Krievijas karu Ukrainā. No tiem lielākā daļa ir saistīti ar Ukrainas karogu noraušanu un bojāšanu. Mazāk kriminālprocesu sākti par nodarījumiem, kas vērsti pret Ukrainas valstspiederīgo mantu, piemēram, automašīnu valsts numurzīmju zādzības un dažos gadījumos noticis arī fizisks uzbrukums cilvēkiem, kas Latvijā ieradušies patvēruma meklēšanas nolūkā. Tāpat ir reģistrēti noziedzīgi nodarījumi, ko izdarījuši Ukrainas valstspiederīgie – kopumā vērtējot nevar apgalvot, ka tie izceltos uz kopējā Latvijā reģistrēto noziedzīgo nodarījumu fona, ko veic Latvijas valstspiederīgie. Šī ir raksta otrā daļa, kurā atainoti būtiskākie notikumi, par kuriem sākti kriminālprocesi.

Arī šī gada maijā, līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, visbiežāk ir reģistrēti gadījumi saistībā ar Ukrainas karogu noraušanu un bojāšanu.

Piemēram, 8. maijā Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Brasas iecirknī tika saņemta informācija no iedzīvotāja par to, ka no ēkas Rīgā, Dzirnavu ielā, ir norauts Ukrainas Republikas valsts karogs un salauzts karoga stiprinājums. Saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 231. panta par huligānismu, un policija skaidro iespējamo vainīgo personu.

Savukārt 14. maijā Rēzeknes novadā, Mākoņkalna pagastā, no pagasta pārvaldes ēkas tika nozagts un netālu sadedzināts Ukrainas karogs. Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, un šobrīd turpinās izmeklēšana.

Tāpat jau ziņots, ka 17. un 20. maijā bija fiksēti divi gadījumi, kad Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Preiļu iecirkņa apkalpojamajā teritorijā personas bojājušas Ukrainas atbalstam izlikto karogu, kā arī izteikušas atbalstu Krievijas vērstajai agresijai Ukrainā.  Abos gadījumos ir aizturēti iespējamie vainīgie vīrieši. Vienā gadījumā uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 78. panta pirmās daļas par darbību, kas vērsta uz nacionālā, etniskā, rasu vai reliģiskā naida vai nesaticības izraisīšanu, bet otrā gadījumā – pēc Krimināllikuma 74. panta par kara noziegumiem.

Vairākos gadījumos šī gada maijā pret Ukrainas bēgļiem vērsts mantiska rakstura noziegums, retāk fizisks uzbrukums.

8. maijā pulksten 22.46 Rīgā, Daugavpils ielā, uz ielas norisinājās konflikts starp kādu vīrieti un divām Ukrainas valstspiederīgajām. Sākotnējā informācija liecina, ka vīrietis uzsācis konfliktu, jo dzirdējis, ka sievietes sarunājas ukraiņu valodā. Konflikta laikā vīrietis nodarīja miesas bojājumus vienai no sievietēm. Notikuma vietā ieradās Valsts policijas darbinieki, kuri turpat aizturēja 1987. gadā dzimušu vīrieti. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirknī pret vīrieti uzsākts kriminālprocess saistībā ar miesas bojājumu nodarīšanu. Vienlaikus tiks arī vērtēts vai nodarījumā nav saskatāmas kāda cita noziedzīga nodarījuma, piemēram, naida nozieguma pazīmes.  Līdz ar to, iespējams, kriminālprocess var tikt pārkvalificēts. Ekspertīzes rezultāti liecina, ka sievietei nodarītie miesas bojājumi ir maznozīmīgi. 

Valsts policijā ir reģistrēti arī atsevišķi noziedzīgi nodarījumi, ko izdarījuši bēgļi no Ukrainas. Piemēram, 16. maijā ap pulksten 14.40 Tukumā notika ceļu satiksmes negadījums, kura laikā Ukrainas valsts piederīgais, vadot transportlīdzekli “Ford”, uzbrauca 2007. gadā dzimušam jaunietim, kurš tobrīd šķērsoja ceļu pa gājēju pāreju. Pēc negadījuma automašīnas vadītājs notikuma vietu pameta. Zēns negadījumā guva traumas un tika nogādāts medicīnas iestādē. Par notikušo Valsts policijā sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 260. (1)1 panta par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās rezultātā cietušajam nodarīts vidēja smaguma miesas bojājums. Policisti jau ir noskaidrojuši iespējamā vainīgā vīrieša identitāti un kriminālprocesā turpinās izmeklēšana.

Savukārt šī gada 4. maijā Ludzas novadā, Zaļesjes pagastā, ciemā Terehova, pie iebraukšanas Latvijas Republikā no Krievijas Federācijas konstatēts, ka automašīna “Volkswagen Transporter” ar Ukrainas reģistrācijas numuru atrodas meklēšanā Vācijā un tai ir, iespējams, viltots VIN numurs. Automašīna tika izņemta un pieprasīta informācija par automašīnas meklēšanas iemesliem. Saistībā ar notikušo Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ludzas iecirknī ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 265. panta pirmās daļas par transportlīdzekļa reģistrācijas dokumenta, agregāta vai reģistrācijas numura zīmes nelikumīgu izgatavošanu, realizēšanu, izsniegšanu, viltošanu vai iznīcināšanu.

Izskatot šos veiktos likumpārkāpumus, Valsts policija arī vērtē vai nodarījumos ir saskatāmas naida noziegumu pazīmes kā atbildību pastiprinošs apstāklis pēc Krimināllikuma 48. panta 14. punktā paredzētās atbildības, vai kā atsevišķs nodarījums atbilstoši Krimināllikuma 78. pantam par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu.

Valsts policija rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām viedokļu un darbību izpausmēm, kas saistītas ar agresiju pret bēgļiem no Ukrainas vai atbalstu Krievijas karam Ukrainā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus, un aicina arī iedzīvotājus ziņot par manītiem likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumu, zvanot pa tālruņa numuru 110!

Tāpat Valsts policija regulāri veido informācijas apkopojumus, kā arī sniedz jaunāko informāciju par būtiskākajiem notikumiem saistībā ar Krievijas karu Ukrainā un radīto kara ēnu Latvijā – notikumiem pret Ukrainas valsts piederīgajiem, kā arī notikumiem, kuros iesaistīti kara bēgļi. Aicinām sekot līdzi informācijai Valsts policijas sociālo tīklu kontos – Twitter un Facebook.

Trīs mēneši Krievijas karadarbības Ukrainā ēnā; Latvijā konstatētie likumpārkāpumi saistībā ar Ukrainas valstspiederīgajiem. Pirmā daļa – resoriskās pārbaudes un administratīvā pārkāpuma procesi

Trīs mēneši Krievijas karadarbības Ukrainā ēnā; Latvijā konstatētie likumpārkāpumi saistībā ar Ukrainas valstspiederīgajiem. Pirmā daļa – resoriskās pārbaudes un administratīvā pārkāpuma procesi
Skatīt vairāk