vp

Pagājušajā nedēļā, 16. jūlijā, kopīgās izmeklēšanas grupas (JIT), kurā piedalījās arī Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde, veiktajā operācijā Ukrainas pilsētā Dņipro aizturēta persona saistībā ar terorisma draudiem un viltus e-pastu ar sprādzienu draudiem izsūtīšanu tūkstošiem izglītības iestādēm vairākās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā. Pērn septembrī masveida draudu e-pasti bija izraisījuši plašu rezonansi sabiedrībā un bažas par kopējo drošību Eiropā.

ukraina

Foto: Ukrainas Nacionālā prokuratūra

2024. gada septembrī divu dienu laikā vairāk nekā 200 Latvijas izglītības iestādes saņēma anonīmus draudu e-pastus krievu valodā. Lai gan saņemtie e-pasti vērtējami kā zema līmeņa riska draudi un, atbilstoši policijas veiktajam novērtējumam un rekomendācijām, izglītības iestādes varēja turpināt darbu, šie draudu e-pasti tomēr ietekmēja mācību procesu un kopējo drošības sajūtu.

Jau sākotnēji izmeklēšanā tika secināts, ka tā ir naidīga noziedzīga akcija, kuras mērķis ir destabilizēt sabiedrību un iestāžu darbu. Analoģiski šādus masveida draudu e-pastus saņēma arī Čehijas un Slovākijas iestādes. Turklāt šos e-pastus pavadīja naidīgas publikācijas un aicinājumi uz terorismu, kas bija pausti saziņas vietnes “Telegram” kanālos.

Ar Eurojust atbalstu 2025. gadā tika izveidota kopīga izmeklēšanas grupa starp Čehiju, Slovākiju un Ukrainu, kurai pievienojās arī Latvija. Izmeklēšanu kriminālprocesā par masveida spridzināšanas draudu izsūtīšanu izglītības iestādēm Latvijā attiecīgi veic Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 1. nodaļa.

Eirojusta atbalsts izmeklēšanu koordinēšanā ļāva efektīvi apmainīties ar informāciju valstīm, kurās konstatēti līdzīgi spridzināšanas draudi, un plašas kiberizmeklēšanas rezultātā identificēt nozieguma pēdas un personu Ukrainā, kura saistīta ar minētājiem noziedzīgajiem nodarījumiem.  

ukraina

Foto: Ukrainas Nacionālā prokuratūra

Pateicoties visu iesaistīto tiesībaizsardzības iestāžu aktīvai un ciešai sadarbībai, izmeklēšanas operāciju varēja veikt ārkārtīgi sarežģītos apstākļos – ļoti tuvu Ukrainas kara frontes līnijai, kas bija liels risks iesaistītajiem policijas darbiniekiem. Neraugoties uz to, 2025. gada 16. jūlijā operācijas laikā Ukrainā tika veikta virkne koordinētu procesuālo darbību un izņemti pierādījumi, kas turpmākās kopīgās izmeklēšanas laikā tiks analizēti un pārbaudīti, lai nodrošinātu sekmīgus izmeklēšanas rezultātus un vainīgo personu saukšanu pie atbildības.

Vienlaikus Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde turpina izmeklēšanu citos kriminālprocesos, kas saistīti ar masveida spridzināšanas draudu e-pastu izsūtīšanu dažādām iestādēm Latvijā.

Papildu informācija Eurojust mājaslapā.

Saistītas tēmas

Preses relīzes