Preses relīzes Jaunumi
ekrānšāviņš

Valsts policija šomēnes aizturēja divus Latvijas iedzīvotājus aizdomās par autordarbu nelikumīgu izplatīšanu vietnē www.filebase.ws. Izmeklēšanas laikā tika konstatēts, ka kopējais vietnes apmeklējumu skaits mēnesī bija vairāk nekā 65 000 mājsaimniecību, un lielākā vietnes auditorija bija tieši no Latvijas, taču vietni apmeklēja arī lietotāji no Apvienotās Karalistes, Īrijas un citām valstīm.

Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas identificēja personu grupu, kura nelikumīgi izplatīja saviem klientiem autordarbus – filmas, muzikālus darbus un datorprogrammas. Saistībā ar notikušo tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 148. panta otrās daļas, proti, par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas interesēm, un ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par šādu noziegumu paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka nolūkā slēpt noziedzīgo nodarījumu, personu grupa bija izveidojusi daudzas viltus identitātes vietnes administrēšanai. Kā arī vietnes darbībai tika izmantoti vairāki serveri, kuri atradās gan Eiropā, gan ASV. Galvenais ienākuma avots no vietnes darbības bija saistīts ar reklāmas publicēšanu, tāpat aktuālā satura nodrošināšanai vietnē, filmu augšupielādētāju piesaistei, vietnes uzturētāji trim nedēļas aktīvākajiem autortiesību un blakustiesību objektu publicētājiem maksāja atlīdzību.

Aizdomās par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, šī gada novembrī tika aizturēti divi vīrieši, kuri dzimuši 1987. un 1986. gadā. Minētās personas iepriekš nebija krimināli sodītas. Realizējot virkni procesuālo un speciālo izmeklēšanas darbību kopumu, Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa pārtrauca personu noziedzīgās darbības, kā rezultātā tika pārtraukta arī vietnes „www.filebase.ws” darbība.

Tika veiktas vairākas kratīšanas dažādos Latvijas reģionos. Izņemta datortehnika, dažādu veidu datu nesēji, dokumentācija un cita veida objekti, kam ir nozīme kriminālprocesā pierādījumu iegūšanā un nostiprināšanā.

Tāpat izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka minētajā vietnē jau kopš 2005. gada nelikumīgi publiskots liels klāsts audio – vizuālā satura, tajā skaitā dažāda žanra filmas, muzikālie darbi, kā arī datorprogrammas. Šīs vietnes serviss nodrošināja arī filmu straumēšanu tiešsaistē, kas apmeklētājiem bija pieejams bez maksas. Noskaidrots, ka 63% vietnes apmeklējumu nodrošināja lietotāji no Latvijas.

Cīņa ar kibernoziegumiem ir viena no Valsts policijas prioritātēm, kurai tiek veltīta pastiprināta uzmanība. Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa regulāri veic interneta segmenta monitoringu, ar mērķi identificēt resursus, kuri, neievērojot likumā noteikto kārtību, bez attiecīgās licences retranslē audio-vizuālo saturu. Tāpat Valsts policija cieši sadarbojas ar biedrību “Par legālu saturu”, lai veicinātu tādu noziegumu atklāšanu, izmeklēšanu un novēršanu, kas saistīti ar pretlikumīgu autordarbu izplatību Latvijā. Valsts policija arī iesaka iedzīvotājiem izmantot legālus un drošus avotus, kā piemēram Kultūras ministrijas izstrādāto vietni „Ņem droši” - https://nemdrosi.lv/na/lv.

 

Neuzķeries!  Esi gudrāks par krāpnieku!

Brīdi, kad Jūs no kādas tīmekļa vietnes gatavojaties lejupielādēt kādu datni vai nosūtīt e-pastu, tiek pieprasīta piekļuve Jūsu datoram. Šajā brīdī ugunsmūris aptur informācijas pārraidi un lūdz Jūsu atļauju konkrētajai vietnei vai programmai veikt darbības uz Jūsu datora. Kad ugunsmūris ir saņēmis Jūsu apstiprinājumu vai aizliegumu, tas attiecīgi atļauj vai aizliedz konkrētajai programmai vai tīmekļa vietnei piekļūt datoram. Un tādā veidā lietotājs var, pašam to nezinot, dot krāpniekiem piekļuvi saviem personīgiem datiem, privātai informācijai, tostarp arī bankas piekļuves datiem.

 

Valsts policija aicina iedzīvotājus elektroniski informēt par analoģiska satura interneta vietnēm, kurās nelikumīgi pieejami autordarbi! Informēt policiju iespējams rakstot e-pastu: enap@vp.gov.lv.