Preses relīzes Jaunumi

Šā gada 15. martā, sadarbojoties Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes (VP GKrPP) Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldei ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm, tika pārtraukta kādas starptautiskas organizētas noziedzīgas grupas darbība. Krāpnieciskā shēma tika realizēta, izmantojot zvanu centru tīklu, kas atradās Ukrainā, un kura viena mēneša apgrozījums, iespējams, pārsniedza 128 000 eiro. Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka lielākā daļa cietušo ir Latvijas iedzīvotāji. 

Sākotnēji VP GKrPP Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes speciālisti apzināja un analizēja iegūto informāciju par telefonkrāpšanām, kad krāpnieki uzdevās par Valsts policijas darbiniekiem vai bankas drošības dienestu darbiniekiem, lai tādejādi iegūtu personu pieejas datus bankas kontiem. Savās shēmās krāpnieki izdomāja dažādus stāstus, piemēram, ka šie dati esot steidzami nepieciešami, jo tieši šajā brīdī personu bankas kontā kāds veic nelikumīgas darbības. Zvana saņēmēja telefona ekrānā bija redzama maldīga informācija, respektīvi, ka ienākošais zvans tiek veikts no Latvijā reģistrēta abonenta numura, t.i. no policijas vai bankas, taču patiesībā krāpnieki atradās Ukrainā. Jāuzsver, ka tādā veidā ar numuru viltošanas tehnoloģiju krāpnieki spēj atdarināt jebkuras valsts tālruņa numurus, kā arī jebkuras privātpersonas vai uzņēmuma numuru.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka minētā zvanu centra operatori zvanīja tieši Latvijas iedzīvotājiem un sazinājās krievu valodā. Sarunas laikā viltus operators norādīja uz it kā krāpnieciskām darbībām Latvijas valstspiederīgā bankas kontā un, steidzinot viņu rīkoties nekavējoties, ieguva pieejas datus cietušā bankas kontam. Pēc tam naudas līdzekļi attiecīgi tika pārvirzīti no sazvanīto Latvijas valstspiederīgo kontiem uz citiem ar noziegumu saistīto personu kontiem, ko kontrolēja organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki. Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka Ukrainā, Dņepropetrovskas apgabalā šīs organizētās grupas pārraudzībā strādāja vairāk nekā 60 operatoru. Minētā zvanu centra tīkla izveidošanā un vadīšanā bija iesaistīti Ukrainas pilsoņi. Savukārt lielākā daļa cietušo ir Latvijas valstspiederīgie.

Ņemot vērā iegūto informāciju, nolūkā likvidēt organizētās grupas darbību, kas organizēja un vadīja zvanu centra tīklu, VP GKrPP Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde izveidoja apvienotu izmeklēšanas grupu (JIT) ar Ukrainu, kā rezultātā izdevās atklāt un pārtraukt  noziedzīgās grupas darbību. Šobrīd ir aizturēti desmit organizētas grupas dalībnieku, veiktas 30 kratīšanas ofisu telpās un dzīvesvietās. Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka katram no aizturētajiem noziedzīgas organizētas grupas dalībniekiem bija sava loma: zvanu centru darba kontrole, operatoru apmācība, darbinieku koordinēšana, noziedzīgo līdzekļu legalizācija utt. Operatori bija īpaši atlasīti, tika apmācīti un nodrošināti ar klientu datu bāzi, kas iepriekš bija iegādāta DarkNet jeb tumšajā tīmeklī.

Veikto kratīšanu laikā tika izņemti ar zvanu centru darbību saistīti dokumenti, datu nesēji, ieroči, transportlīdzekļi un citi priekšmeti, kas apliecina grupas dalībnieku noziedzīgo darbību.

Organizētās noziedzīgās grupas arestētās mantas kopējā vērtība sasniedz 272 000 eiro. Šobrīd tiek aktīvi veiktas izmeklēšanas darbības nolūkā identificēt visas personas, kas cietušas no šīs organizētās noziedzīgās grupas darbībām.

VP GKrPP Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes veiksmīgās starptautiskās sadarbības rezultātā ir izdevies gan pārtraukt starptautiskas noziedzīgas grupas darbību, gan iegūt būtiskus pierādījumus ārpus Latvijas Republikas robežām. Tas īstenots pateicoties arī Eirojust (Eiropas Savienības Aģentūra tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās) atbalstam.

Valsts policija brīdina ne banku darbinieki, ne policijas amatpersonas nekad nezvanīs, lai noskaidrotu pieejas datus bankas kontiem.  Saņemot šādu aizdomīgu zvanu, ieteicams sarunu pārtraukt. Iegaumē pēc nepazīstamas personas pieprasījuma nedrīkst savā datorā instalēt tādas programmatūras kā “AnyDesk” un “TeamViewer”, ar kuru palīdzību krāpnieki parasti attālināti pieslēdzas bankas kontam un pārskaita naudu uz noziedzīgas grupas kontrolētiem banku kontiem.

 

Video: Ukrainas Nacionālā policija