Projektu aktualitātes
Cilvēks pavērsis muguru pret kameru, skatās uz ekrāna kurā redzama prezentācija

Pagājušajā ceturtdienā, 25. maijā, norisinājās seminārs “Valsts informatīvās telpas stiprināšana ģeopolitiskajās reālijās. Nelikumīga audiovizuāla satura izplatīšanas apkarošana un izmeklēšana”, kurā tika apskatīti zinātniski un praktiski aspekti nelegāla audiovizuālā satura izmeklēšanā un apkarošanā, kā arī īpaša uzmanība tika pievērsta jomas aktualitātēm, aprites tendencēm un galvenajiem izaicinājumiem. Paralēli semināram norisinājās arī preses konference, kurā nozares profesionāļi iepazīstināja ar līdzšinējiem darba rezultātiem un tēmas būtiskumu Latvijas ģeopolitiskajā kontekstā. Cīņa pret nelegālu audiovizuālo saturu ir aktuālāka kā vēl nekad, jo tieši Latvijā ir augstākais pirātiskā satura izplatības līmenis Eiropas Savienībā. Seminārs organizēts projekta EEZ/VP/2022/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.
Seminārā klātienē pulcējās 51 dalībnieks no Valsts policijas, prokuratūras un citām tiesībaizsardzības iestādēm. Attālināti tika nodrošināta arī tiešsaistes translācija, ko vēroja 127 dalībnieki. Ar tematisko ieskatu un pieredzes stāstiem iepazīstināja eksperti no Valsts policijas, Latvijas Republikas prokuratūras, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP), biedrības “Par legālu saturu”, Wide Media PLC un SIA “Tet”. Ārzemju praksi ieskicēja pārstāvis no ASV Federālā izmeklēšanas biroja.

Semināru atklāja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks pulkvedis Reinis Znotiņš, kurš norādīja: “Šobrīd tā vairs nav runa tikai par nelegāli iegūtu filmu, runa ir par Latvijas nacionālo drošību. Mēs redzam, kā strādā propaganda, un mēs redzam arī mūsu situāciju – vēl dažus gadus atpakaļ Latgalē, mūsu pašu teritorijā, nelegālais saturs bija ļoti pieejams. Mums kā policijai un arī visiem sadarbības partneriem – NEPLP, biedrībai “Par legālu saturu”, LR prokuratūrai, nevalstiskām organizācijām – ir jāstrādā kopā. Mēs visi esam ieinteresēti, ka valstī šī informatīvā telpa tiktu stiprināta un sabiedrībā tiktu attīstītas kritiskās domāšanas spējas.”

Vitālijs Polovinskis, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks, uzsvēra: “Mūsdienās, kad saturs ir pieejams visur un ir iespējams smelties informāciju par notiekošo no dažādiem mediju resursiem, ir ārkārtīgi svarīgi nošķirt patiesu informāciju no sagrozītas. Mediju saturs var ietekmēt sabiedrības viedokli, tāpēc pret to ir jāizturas ar nopietnību un ir jāpievērš lielāka uzmanība tiem medijiem, kuri ir aizliegti Latvijas Republikā, jo tajos klaji un bezkaunīgi tiek propagandēti Kremļa naratīvi, kas ietekmē valsts drošību un sabiedrības kārtību.”

Semināra programmā bija iekļautas tādas lekciju tēmas kā audiovizuālā satura izplatīšanas uzraudzība un prettiesiski izplatīta satura ierobežošana, nelegāla digitālā satura apjoma patēriņa tendences, kompensācijas aprēķins, nelikumīgu televīzijas pakalpojumu ierobežošana un programmu retranslēšana, digitālais pirātisms un nelikumīga straumēšana. Katras lekcijas beigās bija iespējams uzdot interesējošos jautājumus, kā arī, lai veicinātu kopējo sadarbību un vairotu viedokļu apriti, visu semināra laiku dalībnieki tika aicināti uz aktīvām diskusijām savā starpā.

 

Seminārs un preses konference par ekonomisko noziegumu apkarošanas problemātiku “Valsts informatīvās telpas stiprināšana ģeopolitiskajās reālijās. Nelikumīga audiovizuāla satura izplatīšanas apkarošana un izmeklēšana” norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr. EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros.

Eksperti: Jāstiprina iestāžu spēks un sadarbība nelegāla satura apkarošanai