Preses relīzes Jaunumi
dators

Ar Eiropas Savienības Aģentūras tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās (Eurojust) un Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūras (Eiropol) atbalstu šā gada 8. un 9. novembrī Albānijā, Bulgārijā, Gruzijā, Ziemeļmaķedonijā un Ukrainā tika atklāti 15 zvanu centri, kurā darbojās noziedznieki, kas iesaistīja iedzīvotājus viltus investīciju platformās. Šajā lietā pagājušonedēļ tika aizturētas piecas aizdomās turētās personas. Jāpiemin, ka noziedzīgajā tīklā iesaistītās personas ir apkrāpušas simtiem tūkstošu iedzīvotāju visā pasaulē. Valsts policijai ir informācija arī par 30 cietušiem Latvijas iedzīvotājiem, un tiek lēsts, ka viņiem nodarītais kopējais zaudējums ir ap 549 000 eiro.

Aizdomās turētie ir organizētas noziedzīgas grupas dalībnieki, kas, iespējams, saistīti ar investīciju krāpšanām jeb ieguldījumiem kriptovalūtās. Tiesībsargājošo iestāžu rīcībā esošā informācija liecina, ka viņi ir izmantojuši daudzus zvanu centrus Eiropā un simtiem tiešsaistes platformu, lai apkrāptu iedzīvotājus.

Noziedznieki apgalvojuši, ka ir finanšu brokeri, kuri vēlas palīdzēt investoriem ar nelieliem ieguldījumiem nopelnīt daudz naudas. Patiesībā organizētās noziedzības grupas dalībnieki  maldināja iedzīvotājus, iegūstot viņu uzticību. Noziedznieki sazinājās ar cietušajiem gan ar interneta starpniecību, gan izmantojot zvanu centrus vai citus sociālās inženierijas veidus. Tādējādi cietušie ieguldīja daudz naudas interneta platformās, ko kontrolē noziedzīga grupa, un tika apkrāpti.

Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka kopš 2016. gada simtiem tūkstošu iedzīvotāju visā pasaulē ir cietuši no šīs noziedzīgās grupas darbībām. Kopējie nodarītie zaudējumi tiek lēsti ap 50 miljoniem eiro ceturksnī. Izmeklēšana šajā lietā sākās 2018. gadā, un šobrīd ar Europol atbalstu tā tiek veikta septiņās valstīs. Lai nodrošinātu iesaistīto tiesībaizsadzības iestāžu veiksmīgu sadarbību, tostarp 8. un 9. novembrī notikušās aizturēšanas operācijas laikā, Eurojust izveidoja vienotu koordinācijas centru.

Rezultātā tika atklāti 15 zvanu centri (seši no tiem atklāti Albānijā, pieci – Gruzijā, trīs –Ukrainā un viens – Ziemeļmaķedonijā), tāpat konstatētas vēl 27 ar šo noziedzīgo grupu saistītas adreses un pieci transportlīdzekļi. Kopumā aizturēti pieci aizdomās turētie, četri no viņiem aizturēti Albānijā un viens Gruzijā. Veiktas aptuveni 50 aizdomās turēto un liecinieku noklausīšanās. Atsavināts vairāk nekā 500 elektronisko ierīču, tostarp datori, klēpjdatori, USB un cietie diski. Atsavināts vairāk nekā 340 000 eiro skaidras naudas, vairāki mobilie tālruņi, ID dokumenti un bankas kartes, kā arī simtiem citu dokumentu. Tāpat uzlikti aresti vairākiem banku kontiem, kriptovalūtas kabatām un īpašumiem.

Valsts policijai ir informācija par 30 Latvijas valstspiederīgajiem, kas cietuši no šīs organizētās noziedzīgās grupas darbībām, un pašreizējā informācija liecina, ka viņiem kopumā varētu būt izkrāpti 549 388 eiro. Šī ir summa, ko iedzīvotāji ieguldījuši viltus finanšu platformās, pārskaitot gan savu naudu, gan ņemot kredītus. Turklāt kredītus viņu vārdā ņēmuši arī organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki. Tādējādi vairākiem iedzīvotājiem izkrāpti pat desmitiem tūkstošu eiro. Saistībā ar notikušo Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldē šobrīd ir uzsākti 29 kriminālprocesi, kuros turpinās aktīva izmeklēšana.