Jaunumi

Šodien atklātā Eiropas Komisijas informatīvā kampaņa “Es turēšu acis vaļā” uzsākta, lai veicinātu līdzcilvēku izpratni par noziegumos cietušajiem un viņiem pieejamo atbalstu, vienlaikus tā arī iepazīstina par ES stratēģiju par cietušo tiesībām, kuras mērķis ir nodrošināt, lai visi noziegumos cietušie varētu pilnībā paļauties uz savām tiesībām.

Latvijā kampaņas ietvaros aktualizēta vardarbība pret personām, it īpaši sievietēm un homofobija. Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras pētījums liecina, ka Latvijā 85% cilvēku par šiem noziegumiem nav ziņojuši tiesībaizsardzības iestādēm – pētījumi rāda, ka noziegumu upuri izvēlas klusēt daļēji tāpēc, ka tie jūtas neērti, atklājot savu situāciju tuviniekiem, draugiem, kā arī tiesībaizsardzības iestādēm.

Kampaņas atklāšanā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizlūkošanas vadības pārvaldes Metodiskās vadības un kontroles nodaļas priekšniece Inese Ratfeldere iedrošināja ik katru “turēt acis vaļā un ziņot par nodarījumiem, jo īpaši, vardarbīgiem – ne tikai pret sievietēm vai saistībā ar personu seksuālo orientāciju, bet par jebkādiem noziegumiem, kuros cieš iedzīvotāji: “Uzticieties policijai un ziņojiet! Katrs saņemtais iesniegums tiek rūpīgi vērtēts un pārbaudīts. Un pat, ja konkrētajā gadījumā pret personu vērstā darbība vai naidīgais izteikums nebūs ar pietiekamu pamatu, lai iestātos juridiskas sekas, šī informācija tiek uztverta nopietni un analizēta arī kopsakarībās ilgākā laika posmā. Policija veic arī nozīmīgu analītisko darbu un katra informācija palīdz rast pilnīgāku ainu par norisēm sabiedrībā, potenciāliem drošības riskiem un virzieniem arī preventīvā darba plānošanai.”

Valsts policijā esam veikuši analīzi, izvērtējot vairāku gadu periodā saņemtos iesniegumu, kas, iespējams, saistīti ar sociālā naida un nesaticības izraisīšanu vai diskriminācijas aizlieguma pārkāpšanu, un tajos redzams, ka lielākajā daļā gadījumu aizskāruma izpausmes veids ir nevis fizisks vardarbības gadījums, bet gan rakstiski izteikts verbāls aizskārums interneta vietnēs –  ap 80 % gadījumu.

Šajos iesniegumos 44% gadījumu bija saistīti ar naida un nesaticības izraisīšanu seksuālās orientācijas dēļ un 39 % – nacionālās vai etniskās piederības dēļ, tomēr jāuzsver, ka lielākoties šajos nodarījumos nebija saskatāmas tādas sociālā naida vai nesaticības sastāva pazīmes, par kurām personām iestātos kriminālatbildība, proti, nav uzrakstīts tāds komentārs, ar kuru būtu radīts būtisks kaitējums.

Otrs būtisks šīs kampaņas uzmanības vēršanas virziens ir veltīts vardarbībai pret sievietēm. Būtiski akcentēt, ka absolūti lielākais pārsvars gadījumu, ar ko saskaras Valsts policija, tiešām norāda, ka biežākie upuri ģimenes konfliktos ir sievietes, tomēr tas nenozīmē, ka šādos konfliktos neciestu arī vīrieši.

Valsts policijas veiktā analīze, aplūkojot notikumus, par kuriem pieņemts Policijas lēmums par nošķiršanu 2022. gadā, norāda uz to, ka 97% gadījumu cietusī ir sieviete (626 gadījumi); 3 % gadījumu (21) – vīrietis.

Vidējais varmākas vecums ir 41 gads un vairāk nekā pusē gadījumu (57%) persona bijusi alkohola reibumā. Vidējais cietušā vecums – 45 gadi un 80% gadījumu policiju izsauca aizsargājamā persona pati.

Jāatzīmē, ka 2022. gadā uzskaitē atradās ap 3800 personu, pret kurām pieņemts tiesas lēmums par pagaidu aizsardzību pret vardarbību.

Visa informācija par noziegumiem, cietušo tiesībām un atbalsta organizācijām ir pieejama https://victims-rights.campaign.europa.eu/lv/country/latvia