Preses relīzes Jaunumi

Valsts policija atkārtoti brīdina par telefonkrāpnieku aktivitāti. Proti, visbiežāk zvanītāji runā krievu valodā un uzdodas par banku darbiniekiem, cenšas izvilināt internetbankas pieejas datus – lietotājnumurus un paroles, kurus prasa apstiprināt ar attālinātajiem autentifikācijas rīkiem (piemēram, Smart-ID PIN kodiem).

Vakar, 1. martā, Valsts policijas Rīgas Teikas iecirknī tika saņemta informācija no kādas Purvciema mikrorajona iedzīvotājas, ka no viņas konta pazuduši 12 000 eiro. Izrādījās, ka cietušajai zvanījis kāds krievu valodā runājošs vīrietis, kurš apgalvojis, ka ir Luminor bankas darbinieks un, ka no izsaucējas konta kāds mēģinot noņemt naudu. Lai šīs darbības pārtrauktu, izsaucējai prasīts pieslēgties savam Smart ID.

Līdzīga informācija par krāpšanu saņemta arī Rīgas Latgales iecirknī. Proti, kāda sieviete saņēmusi zvanu no personas, kas runāja krievu valodā, apgalvoja, ka ir Swedbank darbiniece, un, ka viņas bankas kontā tiekot veiktas nelikumīgas darbības. Cietusī uzticējusies zvanītāja solījumam novērst apdraudējumu un atklājusi bankas kartes numurus. Tā rezultātā viņai izkrāpti 1163 eiro. Pēc tam krāpniece sacījusi, ka tiks atzvanīts no Luminor bankas drošības dienesta, jo izsaucēja ir šīs bankas kliente. No cita numura pārzvanījusi krieviski runājoša viltvārde, kas izkrāpusi vēl 843 eiro.

Savukārt Rīgas Kurzemes iecirknī vakar tika saņemta informācija par līdzīgu krāpšanas veidu – krāpniekam uzdodoties par Swedbank bankas konsultantu. Rezultātā no konta noņemti  1930 eiro. 

vizuālais materiāls telefonkrāpnieki

Valsts policija atgādina būt uzmanīgiem un nekādā gadījumā svešiniekiem neatklāt savu bankas kontu pieejas datus. Ne banku, ne citu valsts iestāžu darbinieki nekad neprasīs atklāt šādu informāciju. Tas, ka telefonsarunas laikā uzrādās Latvijas numurs vai pat valsts iestādes nosaukums, nenozīmē, ka zvana tiešām no Latvijas. Krāpnieki spēj ģenerēt telefonu numurus.

Gadījumos, ja ir izkrāpti finanšu līdzekļi, aicinām nekavējoties sazināties ar savu banku, kā arī jāraksta iesniegums policijā: elektroniski bez e-paraksta portālā www.latvija.lv vai elektroniski ar e-parakstu, sūtot uz pasts@vp.gov.lv. Plašāka informācija par to, kā ziņot policijai atrodama Valsts policijas mājaslapas sadaļā "Kā ziņot policijai". Savukārt riska informāciju par dažādām aizdomīgām darbībām interneta vidē iespējams nosūtīt izskatīšanai policijai mobilajā lietotnē Mana Drošība.

(Ilustratīvs attēls: Europol)