Katru gadu mācību gada sākumā un beigās Valsts policija organizē un nodrošina akcijas „Drošības dienas skolās” un „Droša vasara – Tava vasara.”

 

Plānojot akciju tematiku, policijas darbinieki pievēršas aktuālām, ar drošību saistītām tēmām:

  • ceļu satiksmes drošības jautājumiem mazaizsargātajiem ceļu satiksmes dalībniekiem
  • bērnu bezvēsts pazušanas jautājumiem, savstarpējām attiecībām dažādās vietās un vidēs, piemēram, izglītības iestādēs, izklaides vietās, pagalmos, uz ceļa, informējot par vardarbīgas un destruktīvas uzvedības sekām savstarpējās attiecībās un atbildību
  • par atkarību izraisošo vielu lietošanas sekām un atbildību, ugunsdrošībai, drošībai ūdenstilpju tuvumā, esot vienam pašam mājās un citiem ar personu drošību saistītiem jautājumiem.

Organizējot preventīvos pasākumus akciju „Droša vasara – Tava vasara” un „Drošības dienas skolās” ietvaros, tiek pieaicinātas ne tikai Valsts policijas dienestu amatpersonas, bet arī citu institūciju pārstāvji - no pašvaldībām, Valsts probācijas dienesta, Ceļu satiksmes drošības direkcijas, Latvijas Sarkanā Krusta darbinieki, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, ģimenes ārsti, juristi, psihologi, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonas, Latvijas – Lietuvas programmas projekta „LATLIT TRAFIC” un dažu sporta klubu un izglītības pārvalžu pārstāvji, kas pilnveidoja pasākumu kvalitāti un palīdzēja padarīt tos daudzveidīgākus.

Valsts policija ir atvērta sadarbībai gan ar valsts iestādēm un institūcijām, gan sabiedriskām, nevalstiskām organizācijām.

Par tradīciju ir kļuvis piedalīties skolēnu brīvdienās A/S Tallink Latvija organizētajos braucienos Rīga – Stokholma – Rīga, kuru ietvaros tiek organizēti preventīvi pasākumi (ar policijas tēlu Runča Rūda un Bebra Bruno piedalīšanos) par drošības jautājumiem, kas attiecināmi uz bērna uzvedību un drošību gan mājās, gan sabiedriskās vietās.

Neapšaubāmi, ka liela nozīme ir Valsts policijas darbam sabiedrības drošības nodrošināšanā, taču ir aktuāli katram pašam padomāt par savu personīgo drošību. Tāpēc daži padomi personīgai, mājokļa, automašīnas, velosipēda un citu mantu drošībai.

Pašu drošībai

  • Pirms izejat no mājām, izplānojiet drošu maršrutu līdz galamērķim.
  • Vēlās vakara stundās nepārvietojaties gar spēļu zālēm, bāriem un neapgaismotām vietām.
  • Konflikta situācijas gadījumā, nekautrējaties saukt palīgā.
  • Neaiciniet pie sevis uz mājām nepazīstamus cilvēkus.
  • Atpūtas laikā, nepeldieties nepazīstamās vietās un nepārvērtējiet savus spēkus.
  • Ja pie Jūsu durvīm kāds zvana un saka, ka ir sociālais darbinieks, atcerieties, ka jebkuram sociālā dienesta darbiniekam ir atbilstoša identifikācijas apliecība. Pensionāram ir tiesības to pieprasīt uzrādīt. Aizdomu gadījumos jāizmanto pensionāra dzīvesvietu apkalpojošā sociālā dienesta nodaļas kontakttālrunis. Sociālais darbinieks savus pakalpojumus nesniedz uz ielas garāmgājējiem. šaubu gadījumos obligāti jāsazvanās ar pensionāra dzīvesvietu apkalpojošā sociālā dienesta nodaļu.
  • Nekādā gadījumā nedodiet naudu kā priekšapmaksu, jo sevišķi, ja piedāvā kādu preci vai pakalpojumu par neadekvāti zemu cenu.
  • Situācijā, kad pensionārs dzīvo savrup no apdzīvotām vietām, ieteikums būtu noslēgt ar kādu no apsardzes firmām līgumu par apsardzes pakalpojumiem. šādā līgumā vēlams iekļaut pakalpojumu - drošības poga, ko piedāvā Latvijas Samāriešu apvienība, kur paredzētais pakalpojums ietver arī medicīniskās un sociālās palīdzības pasākumus.   

 

Mājokļa un mantu drošībai

  • Vairums dzīvokļu apzagšanas gadījumu notiek, dzīvokļa iemītnieku prombūtnes laikā. Tomēr ir vērojama tendence apzagt dzīvokli naktī, kamēr saimnieki guļ. Bieži sastopami dzīvokļa apzagšanas gadījumi, kad pirms gulētiešanas saimnieki nav aizslēguši ārdurvis. Iesakām iegādāties dzelzs ārdurvis, otras ārdurvis, kā arī durvīs ielikt dažādas slēdzenes.

  • Atrodoties mājoklī, neatstājiet atslēgu durvīs! Statistika liecina, ka laupītājiem ir vieglāk uzlauzt tās durvis, kur atslēga ir atstāta slēdzenē.

  • Dodoties atvaļinājumā iedzīvotāji par gaidāmo prombūtni informē draugus, paziņas izmatojot internetu, līdz ar to šī informācija ir pieejama arī zagļiem. Publiski neapspriediet savu īpašumu un finansiālo stāvokli, sabiedriskās vietās. Pārrunājot sabiedriskās vietās savus brīvdienu plānus, jaunākos pirkumus, naudas lietas un vērtslietu glabāšanas specifiku, iedzīvotāji sniedz noderīgu informāciju personām ar ,,dzirdīgām ausīm un gariem nagiem”.

  • Neatstājiet vērtīgas lietas no ēkas ārpuses labi redzamā vietā!

  • Savukārt, ja mājokļa arhitektūrā ir lieli logi vai izmantotas stikla fasādes, tad tās noteikti ieteicams aplīmēt ar speciālu aizsargplēvi (necaursitamu, no vienas puses necaurredzamu u. tml.). Būtiski logiem vai balkoniem ielikt restes.

  • Atstājot mājokli, vienmēr aizveriet logus – neatstājiet tos arī vēdināšanas režīmā!

  • Izvairieties atstāt rokassomiņas, svarīgus dokumentus (tostarp personu apliecinošus dokumentus), vērtslietas un naudu priekšnamā vai hallē. Uzlaužot durvis, laupītājs ņems vērtīgākās lietas, kas atrodas ieejas tuvumā.

  • Nesniedziet nevienam informāciju par savā īpašumā ierīkotajiem drošības līdzekļiem. Ja mājoklis vai birojs aprīkots ar signalizācijas iekārtām, neaizmirstiet prom ejot aktivizēt signalizāciju.

  • Pirms doties ilgstošā prombūtnē, padomājiet, izvērtējiet, kur atstāt savus mājdzīvniekus.

  • Atcerieties, ka suns var būt ne tikai mājas mīlulis, bet arī uzticams īpašuma sargs.

  • Ilgas prombūtnes laikā organizējiet sava pasta izņemšanu no pastkastītes.

  • Uzturiet labas attiecības ar kaimiņiem un pievērsiet uzmanību pēkšņām izmaiņām Jūsu īpašuma apkārtnē un ikdienas ritmā.

  • Ilgas prombūtnes laikā, palūdziet uzticamiem kaimiņiem pieskatīt dzīvokli.

  • Redzot aizdomīgas darbības pie kaimiņu īpašumiem, nekavējoties ziņojiet par tām policijai.

  • Apsveriet iespēju apdrošināt savu īpašumu un tajā esošās mantas.

Auto pasargāšanai no apzagšanas

  • Nereti par laupītāju upuriem kļūst auto īpašnieki. Automašīnai tiek pārdurta riepa, bet tās nomaiņas laikā tiek apzagts automašīnas salons. Daudzi cilvēki joprojām automašīnas salonā labi redzamā vietā atstāj personīgās mantas, kas ir laba ēsma ikvienam garnadzim. Atcerieties - automašīna nav seifs!

  • Novietojiet auto apgaismotā un labi pārredzamā vietā, pēc iespējas tuvāk ēkai, uz kuru dosieties, kā arī, ja iespējams, – video novērošanas kameru redzeslokā.

  • Radio un automašīnas portatīvās navigācijas sistēmas un ierīces (GPS) ņemiet līdzi vai, piemēram, ievietojiet aizslēdzamā nodalījumā.

  • Izmantojiet auto logiem speciālo stikla aizsargplēvi, kas saturēs kopā stiklu arī pēc izsišanas, tādējādi apgrūtinot iekļūšanu salonā (papildus piepūle paildzinās laiku un, iespējams, traucēs zagļa iekļūšanu salonā).

  • Ja auto aprīkots ar vērtīgiem vieglmetāla diskiem, ieteicams uzlikt - tai skaitā - pretnozagšanas skrūves (tās nevar atskrūvēt ar parasto atslēgu).

  • Tās automašīnas detaļas, kuras var relatīvi viegli noņemt, ieteicams marķēt, piemēram, spoguļus, diskus, dekoratīvās restes un uzlikas.

  • Neatstājiet savu velosipēdu bez uzraudzības, lietojiet drošas saslēgšanas ierīces.

  • Vietas izvēle velosipēda saslēgšanai. Vietai jābūt labi redzamai un gaišai. Velosipēdu jāpieslēdz tādā vietā, kur jau ir pieslēgti citi velosipēdi, jo tā Jūs samazināsiet risku, ka tieši Jūsu velosipēdu tiks nozagts. Velosipēdu zagļa izvēle kritīs uz to velosipēdu, kurš vissliktāk būs pasargāts. Velosipēdu jāpieslēdz tur, kur tas ir atļauts un pie drošām, nekustīgām lietām, kā, piemēram, stabiem. Objektam, pie kura tiek pieslēgts velosipēds, ir jābūt izturīgam, jebkurā gadījumā izturīgākam par pašu saslēdzēju. Tam ir jābūt labi noenkurotam zemē vai labi piestiprinātam pie ēkas/būves. Slēdzot pie stabiem, jāskatās, vai velosipēdu nevarēs pārcelt pāri staba galotnei, vai arī stabu izraut no zemes. Vislabākais objekts, pie kā pieslēgt velosipēdu, ir velosipēda statīvs, kurš ir droši noenkurots un izgatavots no izturīga materiāla. Pilsētās šādi statīvi lēnām tiek uzstādīti.

Velosipēdu īpašnieku drošībai 

  • Neatstājiet savu velosipēdu bez uzraudzības, lietojiet drošas saslēgšanas ierīces.

  • Vietas izvēle velosipēda saslēgšanai. Vietai jābūt labi redzamai un gaišai. Velosipēdu jāpieslēdz tādā vietā, kur jau ir pieslēgti citi velosipēdi, jo tā Jūs samazināsiet risku, ka tieši Jūsu velosipēdu tiks nozagts. Velosipēdu zagļa izvēle kritīs uz to velosipēdu, kurš vissliktāk būs pasargāts. Velosipēdu jāpieslēdz tur, kur tas ir atļauts un pie drošām, nekustīgām lietām, kā, piemēram, stabiem. Objektam, pie kura tiek pieslēgts velosipēds, ir jābūt izturīgam, jebkurā gadījumā izturīgākam par pašu saslēdzēju. Tam ir jābūt labi noenkurotam zemē vai labi piestiprinātam pie ēkas/būves. Slēdzot pie stabiem, jāskatās, vai velosipēdu nevarēs pārcelt pāri staba galotnei, vai arī stabu izraut no zemes. Vislabākais objekts, pie kā pieslēgt velosipēdu, ir velosipēda statīvs, kurš ir droši noenkurots un izgatavots no izturīga materiāla. Pilsētās šādi statīvi lēnām tiek uzstādīti. 

Kur zvanīt krīzes situācijā?

Nozieguma vai nozieguma mēģinājuma gadījumā zvaniet uz Valsts policijas ārkārtas tālruni 110

Nelaimes gadījumā zvaniet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam 112 un 01

Jūsu uzticības tālrunis 116111  

Rīgas Narkomānijas profilakses centra uzticības tālrunis 7037333 

Psiholoģiskā palīdzība, diennakts uzticības tālrunis 72229229

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 80006008  

AIDS uzticības tālrunis 67543777 

Alkoholisma un narkomānijas ārstēšanas uzziņas tālrunis 67361212

Diennakts tālrunis atrodoties ārzemēs vai ārzemniekiem atrodoties Latvijā +37129287398

Vecāka gadagājuma cilvēkiem iesakām iespēju robežās izmantot biedrības Latvijas Samariešu apvienības Drošības pogas pakalpojumus, tālrunis 67815299

CSDD tālrunis 67025777 

 

Valsts policija ir izstrādājusi šādas prezentācijas dažāda vecuma auditorijām: 

 

Informatīvi izglītojošas prezentācijas par ceļu satiksmi, kurās sniegta informācija par nepieciešamo, kas jāzina ceļu satiksmes dalībniekiem - gan gājējiem, gan velosipēdistiem, gan sabiedriskā transporta pasažieriem. Prezentācijās sniegta informācija par pareizu brauktuves šķērsošanu, kā arī par atstarotāju lietošanas nozīmi:

  • „Ceļu satiksmes drošība gājējiem un velosipēdistiem”;
  • „Ceļu satiksmes noteikumi”;
  • „Mans drošais gājēja ceļš”;
  • „Esi redzams”.

Informatīvi izglītojošas prezentācijas par atkarību izraisošām vielām, kurās sniegta informācija par to, kas ir atkarība, kas ir atkarību izraisošas vielas, kāda ir atkarību izraisošo vielu ietekme uz organismu, kāds ir sods par atkarību izraisošo vielu lietošanu, kas būtu jādara, lai atturētu cilvēku lietot narkotikas:

  • „Cits eksperiments”;
  • „Lieto barā, mirsti viens!”;
  • “Spaiss”;
  • „Tabakas vārds pret Tavējo”.

Informatīvi izglītojošas prezentācijas par personisko drošību, kurās ietverta informācija par to, kam var uzticēties uz ielas, kā pasargāt sevi un savu dzīvesvietu, ja mājās bērns atrodas viens pats, kur meklēt palīdzību - tālruņu numuri, pa kuriem var izsaukt policiju, kā pareizi runāt ar policijas darbinieku pa telefonu, kas jāievēro un kā jārīkojas, lai nepazaudētu savas mantas, kas jāievēro, atpūšoties pie ūdens vai mežā, kā rīkoties, ja notikusi nelaime. Tāpat ir arī izstrādātas prezentācijas par drošību internetā, norādot uz iespējamajiem apdraudējumiem virtuālajā vidē, un par savstarpējām attiecībām, īpašu uzmanību vēršos uz vardarbīgas uzvedības dažādās situācijās atpazīšanu:

  • „Sargā sevi pats”;
  • „Sargā pats sevi un savas mantas”;
  • „Droša vasara – tava vasara”;
  • „Tava drošība internetā”;
  • „Vardarbība”.

Informatīvi izglītojošas prezentācijas par atbildību par likumpārkāpumiem, informējot par pārkāpumu veidiem, ar kuriem visbiežāk saskaras nepilngadīgie, kā arī par likumā paredzēto atbildību, atbildību kopumā, tiesībām un pienākumiem, tiesisko audzināšanu, sabiedriskās kārtības noteikumu un iekšējo kārtības noteikumu ievērošanu un ar tiem saistīto atbildību.