Vadi

2021. gada izskaņā Valsts policija uzsāka ambiciozu un vērienīgu projektu “Inovatīvu proaktīvu instrumentu izstrāde un pielietošana, apkarojot narkotiku kontrabandas organizācijas ES Dalībvalstīs” jeb “projektu FIDR”. Kopš projekta ieviešanas realizētas vairākas starptautiskas izmeklēšanas un operācijas saistībā ar narkotisko vielu nelegālu apriti, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un citiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas ļāvušas identificēt noziedznieku tīklus un izgaismot nelegālas naudas plūsmas. Šobrīd projektā piedalās jau vairums Eiropas valstis un ASV tiesībsargājošās iestādes un tas sākts pēc Latvijas iniciatīvas, kura arī ir projekta vadošā valsts, bet akreditētie partneri ir Lietuvas Kriminālpolicijas birojs un Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvalde.

FIDR projekta pamatmērķis ir piedāvāt Eiropas Savienības dalībvalstīm inovatīvu un proaktīvu metodi, jaunākos tehniskos risinājumus, vienlaicīgi ietaupot cilvēku un finanšu resursus, lai efektīvi cīnītos ar organizētajām noziedzīgajām grupām nacionālā, reģionālā un starpvalstu līmenī, tajā skaitā apzinātu un likvidētu tranzīta ceļus, īstenotu narkotisko un psihotropo vielu partiju izņemšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas mehānismu apzināšanu un izjaukšanu, un galu galā – vainīgo personu saukšanu pie likumā paredzētās atbildības.

“Šis projekts sākās vien ar ideju un ierobežotu iesaistīto valstu skaitu, bet pakāpeniski projektam pievienojās arvien vairāk partneru no dažādām valstīm, tiesībsargājošām institūcijām. Kopš projekta uzsākšanas jau ir redzami rezultāti un ieviesti jauni paņēmieni cīņai pret organizēto noziedzību – īstenotas starptautiskas operācijas, iegādāti tehniskie līdzekļi un veiktas apmācības, būtiski stiprinot operatīvo sadarbību. FIDR projekts ir praktisks atbalsts dalībvalstīm un varam droši apgalvot, ka neskatoties uz iepriekšējiem COVID pandēmijas ierobežojumiem un izaicinājumiem, tas tiek sekmīgi realizēts, lai sasniegtu izvirzītos sākotnējos mērķus,” pārliecināts ir projekta vadītājs, Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Andrejs Siņavins.

Pērnā gada izskaņā FIDR projekta Operacionālajā konferencē Eiropolā, Hāgā Latvijas pārstāvji kopā ar iesaistītajām dalībvalstīm, Eiropas un ASV tiesībsargājošām institūcijām un Eiropas valstu prokuratūru, kā arī sadarbībā ar Eiropolu un Eurojust atskatījās uz paveikto gada laikā, tostarp apspriežot jautājumus par nepieciešamību turpināt attīstīt inovatīvos instrumentus cīņā ar augsta riska profiliem organizētās noziedzības jomā, meklēt finansēšanas iespējas šo instrumentu piemērošanā, tostarp ieviest šo praksi Eiropola darbībā.

Līdz šim projekta laikā uzsāktas vairākas starptautiskas izmeklēšanas un realizētas vairākas starptautiskas operācijas, kas ļāvis identificēt noziedznieku tīklus un izgaismot nelegālas naudas plūsmas. Starptautiskās operācijas un citi projekta pasākumi tiek koordinēti vienoti sadarbībā ar projekta partneriem Lietuvu un Igauniju, un ar Eiropola atbalstu. Projekta laikā tiek izstrādāts un dalībvalstīm prezentēts rokasgrāmatas projekts. Tās mērķis ir apkopot Eiropas Savienības dalībvalstu un citu valstu pieredzi speciālo operāciju rīkošanā. Tā ir paredzēta visu valstu praktiķiem kā atbalsts šo speciālo operāciju rīkošanai.

Tāpat projektā ir iegādāts moderns un inovatīvs tehniskais aprīkojums, kurš pēc nepieciešamības ir pieejams projekta dalībvalstīm. Vienlaikus Latvijā organizētas ekspertu specializētās apmācības darbam ar FIDR projektā iepirkto speciālo tehniku. Jāpiemin, ka 2022. gada otrā pusē Latvijas tiesībsargājošās iestādes īstenoja virkni starptautiski nozīmīgas operācijas, kurās izmantoja šo speciālo tehnisko aprīkojumu. Viena no šādām lietām ir pērn notikusī starptautiskā operācija, kurā vienlaicīgi Latvijā un Lietuvā tika aizturētas vairāk nekā 100 personas aizdomās par krāpniecības shēmu īstenošanu.

Vērtējot projektā paveikto, tajā iesaistīto Eiropas un ASV tiesībaizsardzības iestāžu (policija, prokuratūra), Eiropola un Eiropas Komisijas pārstāvji augsti novērtēja FIDR projekta pienesumu. Eiropola pārstāvji konferencē norādīja, ka nākotnes perspektīvā FIDR projekta rezultātam ir jākļūst par centrālo pieturas punktu, kurā praktiķi var apmainīties ar zināšanām, juridiskajām perspektīvām, operatīvo informāciju, lai koordinētu un padziļinātu savu darbību cīņā pret organizēto noziedzību. Tāpat arī no Eiropola un citām valstīm tika saņemts apstiprinājums turpināt atbalstīt šo projektu un iesaistīties tā aktivitātēs, lai turpmāk praksē pārbaudītie starptautiski instrumenti tiktu integrēti Eiropola praksē un Eiropas Komisija varētu iedalīt šim mērķim atbilstošu, Eiropas Savienības dalībvalstīm pieejamu finansējumu.

FIDR projektā turpinās aktīva darbība tālāko pasākumu plānošanai un koordinēšanai. FIDR projekta noslēgumā ir paredzēta konference, kurā tiks uzaicināti Eiropas un ASV tiesībaizsardzības iestāžu, prokuratūras, Eiropas Savienības aģentūru un Eiropas Komisijas pārstāvji ar mērķi izskatīt FIDR projekta rezultātus. Minētā pasākuma laiks tiks precizēts. 

 

“Inovatīvu proaktīvu instrumentu izstrāde un pielietošana, apkarojot narkotiku kontrabandas organizācijas ES Dalībvalstīs” jeb “Projekts FIDR” uzsākts pamatojoties uz 2014.-2020. gada programmas Iekšējās drošības fonds – policijas sadarbības ietvaros starp Valsts policiju un Eiropas Komisiju noslēgto Granta līgumu. Projekta īstenošanas termiņš ir trīs gadi un tas noslēgsies 2024. gadā. Paredzētais budžets ir teju 650 tūkstoši eiro.

 

Attēls: pixaby.com