Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, no 9. novembra līdz 7. februārim Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot stingrus veselības drošības pasākumus, vienlaicīgi garantējot iedzīvotāju pamattiesību ievērošanu un piekļuvi pakalpojumiem pamatvajadzību nodrošināšanai. Šādi drošības pasākumi tiek veikti, lai uz laiku maksimāli ierobežotu cilvēku pulcēšanos un tādējādi apturētu plašu, nekontrolētu vīrusa izplatību sabiedrībā.

Šobrīd ir atliktas Valsts policijas amatpersonu klātienes iedzīvotāju pieņemšanas, iedzīvotāji tiek aicināti iespēju robežās iesniegumus, sūdzības un citus dokumentus Valsts policijai iesniegt elektroniski vai izmantot telefonisku saziņu, izvairoties no fiziskas policijas klātienes apmeklēšanas. Izņēmums ir situācijas, ja persona ir saņēmusi norādi ierasties klātienē Valsts policijā. 

 

Gluži tāpat kā līdz šim, arī ārkārtējās situācijas laikā policija, lai nodrošinātu Covid-19 infekcijas ierobežošanai noteikto ierobežojumu un aizliegumu ievērošanu, ir gatava turpināt to uzraudzību un kontroli. Ņemot vērā šī brīža situāciju, policija plāno veikt atsevišķus ierobežojumu kontroles pasākumus, kā arī, saņemot informāciju, reaģēs uz iespējamiem likumpārkāpumiem. Katrs gadījums tiks vērtēts individuāli.

Svarīgi atcerēties - ja iedzīvotājiem ir nepieciešama tūlītēja policijas palīdzība, redz vai viņu rīcībā ir informācija par iespējamiem likumpārkāpumiem, tostarp iespējamiem valdības noteikto ārkārtas situācijas ierobežojumu pārkāpumiem, jāzvana 110, nevis jāraksta sociālajos tīklos. Tā policisti varēs ātrāk reaģēt uz saņemto informāciju!

Valsts policija atgādina, ka šo ierobežojošo pasākumu mērķis ir mūsu visu veselības un drošības jautājums! Tādēļ iedzīvotāji tiek aicināti būt atbildīgiem un neveikt prettiesiskas darbības, kā arī ievērot visus noteiktos piesardzības pasākumus.

 

Ministru kabineta rīkojums Nr.655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu"

Tiesību akti saistībā ar Covid-19

Jautājums: Kā es varu iesniegt Valsts policijā iesniegumu, nedodoties uz iecirkni?

Atbilde: Ja ir elektroniskais paraksts, iesniegumu, kas apstiprināts ar elektronisko parakstu, varat nosūtīt pa e-pastu:  pasts@vp.gov.lv. Tāpat iesniegumu iespējams nosūtīt portālā Latvija.lv (reģistrācija ar internetbankas datiem). To varat izdarīt šajā sadaļā "Iesniegums iestādei" .

Iesniegumā ir jānorāda detalizēta informācija, kas varētu būt noderīga nozieguma vai pārkāpuma atklāšanai, kā arī savi personas dati, adrese un kontakttālrunis.

 

Jautājums: Kas ir “mājsēde” un kā tā jāievēro?

Atbilde: Lai samazinātu risku gadumijas laikā inficēt vienam otru ar Covid-19 un 2021. gadu sāktu drošāk, visiem Latvijas iedzīvotājiem ir jāuzturas savās dzīvesvietās laikā no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00:

 • no 30. decembra (nakts no trešdienas uz ceturtdienu) līdz 4. janvārim (nakts no svētdienas uz pirmdienu);
 • 8. , 9.  un 10. janvārī jeb naktīs no piektdienu uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu;
 • no 15. janvāra līdz 17. janvārim;
 • no 22. janvāra līdz 24. janvārim.

Pašlaik nav plānots ierobežot pārvietošanās iespējas pa dienu. Līdz ar to 8. un 9. janvārī, 15. un 16. janvārī, kā arī 22. un 23. janvārī tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas drīkstēs strādāt no plkst. 6.00 līdz plkst. 21.00, lai darbinieki varētu nokļūt no mājām uz darbu un atpakaļ. Darba laika ierobežojums attiecas arī uz sabiedriskās ēdināšanas vietām, joprojām ēdienu un dzērienus izsniedzot tikai līdzņemšanai.

Naktīs pārvietoties no dzīvesvietas uz darbavietu un atpakaļ varēs neatliekamo pakalpojumu sniedzēji un saņēmēji, kā arī nakts dežūrās klātienē strādājošie. Lai pārvietotos mājsēdes laikā, jāņem līdzi aizpildīts apliecinājums un pase vai ID karte.

 

Jautājums: Vai es varu izvest suni ārā pēc 22.00?

Valsts policija aicina tomēr pieturēties pie noteiktā laika ierobežojuma (22-5) un nepārvietoties.  Taču, ja šāda nepieciešamība rodas, policija uz to raudzīsies ar sapratni. Bet suni ved ārā viens cilvēks, nevis visa ģimene un aicinām pastaigai būt īslaicīgai, uzturoties tuvu dzīvesvietai.

 

Atbilde: Ko man darīt, ja man ir nakts maiņa vai darbs beidzas ierobežojumu laikā?

Darbiniekam, kurš strādā vai veic darba pienākumus pēc pulksten 22.00, pirms došanās ārpus uzturēšanās vai darba vietas, ir jāaizpilda pašapliecinājums.

 

Jautājums: Kam un kādos apstākļos ir jāaizpilda pašapliecinājums?

Atbilde: No 22. janvāra līdz 24. janvārim ik dienu laika posmā no pulksten 22.00 līdz 05.00 personām, kurām jāatstāj dzīvesvieta attaisnojošu iemeslu dēļ obligāti jāaizpilda apliecinājums. Piemēram, persona dodas uz darba vai dienesta vietu vai no tās vai veic darba vai dienesta pienākumus, kā arī personām, kurām nepieciešama ārstniecības pakalpojumu saņemšanai vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpei. 

Apliecinājumu aizpilda katra persona individuāli. Arī gadījumā, ja persona dodas pildīt darba pienākumus, apliecinājumu pilda pats darbinieks, ne darba devējs. Izņēmums ir operatīvo dienestu darbinieki, kuri var uzrādīt dienesta apliecību. 

Tāpat apliecinājums ir jāaizpilda pirms telpu pamešanas. 

Pašapliecinājuma anketu atrodi šeit. 

Ja naktī braucu uz citu pilsētu savā mašīnā, vai tas ir pārkāpums?

Personai, kura pēc pulksten 22.00 ar personīgo automašīnu atstāj savu uzturēšanās vietu, ir jābūt pamatotam iemeslam, kā arī pirms uzturēšanās vietas atstāšanas jābūt aizpildītam apliecinājumam. 

 

Jautājums: Kam jāievēro 10 dienu pašizolācija?

Atbilde: Latvijā var ieceļot, ievērojot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izstrādātās vadlīnijas. Personām, kuras ir atgriezušies no tā saucamajām “sarkanajām” un “dzeltenajām” valstīm (“Valstu saslimstības rādītāji ar COVID-19”), jāievēro 10 dienu pašizolācija.

Ja persona ierodas no “drošās” valsts, bet tranzītā caur “nedrošo valsti”, tad pašizolācija ir jāievēro, līdz ar to, lai izvairītos no nepieciešamības ievērot pašizolāciju, jāizvēlas cits atgriešanās maršruts.

Vairāk par rīcību, iebraucot Latvijā, tai skaitā pašizolāciju, atrodams SKPC mājaslapas sadaļā “Ja atgriezies/iebrauc Latvijā”.

 

Jautājums: Kas jādara, ja es vēlos mainīt pašizolācijas vietu vai doties prom no Latvijas uz savu mītnes zemi pirms 10 dienu pašizolācijas temiņa beigām?

Atbilde: Ja 10 dienu pašizolācijas laikā tiek mainīta uzturēšanas vieta vai ir jādodas prom no Latvijas uz savu mītnes zemi, par to ir jāziņo Valsts policijai.

Paziņot par izmaiņām var:

 • informējot policistu, kurš sazinās ar personu, lai pārliecinātos, ka tiek ievērota pašizolācija;
 • nosūtot rakstisku apliecinājumu uz e-pastu pasts@vp.gov.lv;
 • sazinoties ar to policijas iecirkni, kura apkalpojamā teritorijā persona uzturas.

 

Jautājums: Vai man jāaizpilda kāda anketa vai dokumenti, šķērsojot Latvijas robežu?

Atbilde: No 12. oktobra, šķērsojot Latvijas Republikas robežu, būs jāaizpilda elektroniskā anketa īpašā tīmekļvietnē covidpass.lv. Tīmekļvietne būs pieejama no jebkuras viedierīces.

Apliecinājuma aizpildīšana ir obligāta visiem ieceļotājiem, un tas ir jāveic ne agrāk kā 48 stundas pirms Latvijas Republikas robežas šķērsošanas. Personai anketā jānorāda savu vārdu, uzvārdu, personas kodu, kontakttālruni saziņai un faktiskās dzīvesvietas adresi, kurā persona būs sasniedzama, kā arī valstis un izbraukšanas datumus, kurās persona uzturējusies pēdējo 14 dienu laikā pirms ierašanās Latvijas Republikas teritorijā u.c. Katrai pilngadīgai personai apliecinājums ir jāaizpilda atsevišķi, nepilngadīgām personām apliecinājumu aizpilda vecāki vai likumīgie aizbildņi.

Pēc apliecinājuma anketas aizpildīšanas ieceļotājs saņems personificētu QR kodu, kas apliecinās datu iesniegšanu. Ja gadījumā QR kods tiks nozaudēts, mājaslapā ir izveidota funkcija “saņemt QR kodu” atkārtoti, ievadot e-pasta adresi.

 

Jautājums: Ar ko atšķiras pašizolācija no stingras izolācijas?

Atbilde: Atgriežoties no “nedrošām” valstīm, personai 10 dienas ir jaievēro pašizolācija.

Tas nozīmē:

 • jāuzturas dzīvesvietā;
 • nedodas uz darbu;
 • neuzņem viesus;
 • nedodas uz sabiedriskām, publiskām un citām vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku, tostarp atbilstoši iespējām neizmanto sabiedrisko transportu;
 • maksimāli samazina kontaktu ar citiem cilvēkiem;
 • drīkst doties pastaigās, kur nav lielas cilvēku plūsmas, piemēram, mežā vai pludmalē, taču nedrīkst kontaktēt ar citiem cilvēkiem tuvāk par diviem metriem;
 • nepieciešamības gadījumā persona var doties uz veikalu vai aptieku, izmantojot individuālos aizsardzības līdzekļus (sejas maskaa, cimdi) un ievērojot divu metru distanci starp veikala apmeklētājiem un darbiniekiem, taču pēc iespējas cenšas izmantot alternatīvas iespējas, kā iegādāties nepieciešamās preces;
 • neapciemo vecāka gadagājuma cilvēkus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām;
 • jābūt uzmanīgam ar virsmām – durvju rokturiem, liftu pogām u.c.

Stingra izolācija savukārt nozīmē pilnīgu neiziešanu no mājas! Stingru izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju. Stingrā izolācijā esoša persona pirmās nepieciešamības preces vai pārtikas iegādei izmanto iespēju šīs preces piegādāt uz mājām, izvairoties no kontakta ar piegādātāju, šo preču piegādi nodrošina tuvinieki, atstājot iepirkumus pie durvīm vai lūdz pašvaldības sociālā dienesta palīdzību.

Atgādinām, ja parādās viegli simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums), jāzvana 8303 vai 67801112. Ja simptomi ir ļoti smagi (ļoti augsta temperatūra, apgrūtināta elpošana), jāzvana 113!

 

Jautājums: Kas un kā kontrolēs ierobežojumu izpildi?

Atbilde: Par Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā noteikto ierobežojumu neievērošanu fiziskajai personai var piemērot sodu no divām līdz 400 naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no 28 līdz 1000 naudas soda vienībām (Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 50. pants).

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policiju uzrauga to, vai tiek ievērota pašizolācija. Tāpat tiek uzraudzītas sabiedriskās vietas, kur varētu pulcēties cilvēki, kā arī, saņemot informāciju, policija attiecīgi reaģēs un vērtēs iespējamos pārkāpumus. Valsts policija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot noteiktos piesardzības pasākumus. Katrs gadījums tiks vērtēts individuāli. Ierobežojošo pasākumu mērķis ir galvenokārt novērst vai pārtraukt personu masveida pulcēšanos. Ja ierobežojumi tiks pārkāpti, var tikt piemērots sods.

Ja Jūsu rīcībā ir informācija par kādu, kurš neievēro noteiktos ierobežojumus un aizliegumus, rīkojoties un zvaniet policijai - 110! Jūs esat viena zvana attālumā, lai, iespējams, glābtu kāda cilvēka dzīvību un samazinātu vīrusa izplatību!

 

Jautājums: Kādi pulcēšanās noteikumi ir jāievēro?

Atbilde: Šobrīd ārkārtējās situācijas laikā privāta pulcēšanās un privāti pasākumi, tāpat, kā visi publiskie pasākumi ir atcelti un aizliegti, savukārt ārtelpās organizētās sapulcēs, gājienos un piketos drīkst piedalīties ne vairāk kā 25 cilvēki.

 

Jautājums: Kā darbojas sabiedriskā ēdināšana, kafejnīcas, bāri un restorāni?

Atbilde: Līdz 25. janvārim sabiedriskās ēdināšanas vietas drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai. 

Šis ierobežojums neattiecas uz bērnudārziem un ražošanas uzņēmumiem, kur nav iespējams nodrošināt ēdiena izsniegšanu līdzņemšanai. Izņēmuma vietās papildus citām prasībām jāievēro šādi nosacījumi:

 • ēdināšanas vieta nav publiski pieejama;
 • nodrošināts, ka personu grupu plūsmas, kurām nav ikdienas saskares, fiziski nepārklājas;
 • ēdināšanas laikā pie viena galdiņa atrodas tikai viena persona;
 • starp galdiņiem ir 2 metru distance.

 

Jautājums: Kādas kultūras norišu vietas var apmeklēt? 

Atbilde: Bibliotēkas, muzeji un tiem radniecīgas mākslas un vēstures eksponēšanas vietas (muzejisko priekšmetu krātuves un ekspozīcijas, mākslas galerijas, piemiņas vietas) turpina darbu, ievērojot stingrus epidemioloģiskās drošības nosacījumus. Tur nenotiek pasākumi un netiek atļauts grupu apmeklējums, drīkst apmeklēt tikai individuāli, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus.

Nodrošināma apmeklētāju vienvirziena plūsma un prasība, ka telpās vienlaikus atrodas ne vairāk kā 20 % no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj apmeklētājiem pieejamā telpu platība un infrastruktūra.

Vienam apmeklētājam ir paredzami vismaz 10 m² no publiski pieejamās telpas un apmeklētājiem nodrošināma publiski pieejama informācija tajā skaitā svešvalodās par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā kultūrvietā.

Bibliotēkas var izsniegt grāmatas vienīgi līdzņemšanai.

 

Jautājums: Kas jāievēro veikalos, tirdzniecības centros, tirgos, ielu tirgotavās un citās tirdzniecības vietās?

Atbilde: Visās tirdzniecības vietās, arī tirgū un ielu tirdzniecības vietās, ir jālieto maskasjāievēro 2 metru distance, pastiprināta higiēna, jānodrošina informācija par piesardzību. Saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam ir aizliegts apkalpot klientu, kurš nelieto vai nepareizi lieto mutes un deguna aizsegu. Tas nozīmē, ka, piemēram, veikalā pārdevēja pircēju neapkalpos, ja cilvēks nelietos mutes un deguna aizsegu.

Tirdzniecības vietā:

 • vienam apmeklētājam jāparedz ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības;
 • pie ieejas veikalā ir jānorāda informācija, arī svešvalodā, par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu;
 • ja saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 15 m2, tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs;
 • apmeklētāju plūsmas kontrolei ieeja veikalā atļauta tikai ar groziņu vai ratiņiem vai tirdzniecības pakalpojuma sniedzēja iepirkuma somu (to skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā);
 • apmeklētāji tiek ielaisti tikai pa vienam (viens mājsaimniecības pārstāvis), izņemot ar bērniem līdz 12 gadu vecumam, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona. 

Tirdzniecības centrā (ēkās ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību vismaz 10 000 m2 un kurās atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji):

 • vienlaicīgi atrodas ne vairāk kā maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits, kas tiek noteikts, summējot tirdzniecības vietās pieļaujamo apmeklētāju skaitu;
 • pie ieejas labi redzamā vietā izvieto informāciju, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu tirdzniecības centrā kopā;
 • tiek kontrolēta apmeklētāju plūsmu pie tirdzniecības centra ieejām un izejām, gaiteņos, pie tualetēm un citur (ārpus pakalpojuma un tirdzniecības sniegšanas vietas), kur notiek pastiprināta apmeklētāju pulcēšanās.

Jā, ierobežojums attiecas arī uz ielu tirdzniecību un tirdzniecību tirgus teritorijā.

 

Jautājums: Kādus pakalpojumus drīkst sniegt no 12. janvāra?

Atbilde: Pakalpojumu sniegšana ir ierobežota.

No 21. decembra līdz 11. janvārim:

 • Nestrādā visa skaistumkopšanas nozare (tajā skaitā arī frizieri).
 • Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkst sniegt tikai ārpus telpām.
 • Nenotiek fotosesijas un netiek sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.
 • Nenotiek dzinējmedības.

Šie pakalpojumi ir ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus:

 • vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā);
 • vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā;
 • vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās nelieto) ;
 • vai bez šī pakalpojuma cilvēks var iztikt 3 nedēļas. 

Visu ierobežojumu mērķis ir samazināt cilvēku skaitu, ko ikdienā satiekam, mazinot risku inficēties ar Covid-19. 

 

Jautājums: Kur meklēt atbildes uz citiem jautājumiem?

Atbildes uz citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem iegūsi, zvanot uz vienoto Covid-19 uzziņu tālruni 8345.

 

Aktuālais par COVID-19 infekcijas uzliesmojumu

Papildus informācija - ŠEIT

Pārkāpumi ceļu satiksmē

Ārkārtējās situācijas laikā par pārkāpumiem ceļu satiksmē Rīgas reģionā, administratīvo pārkāpumu lietu izskatīšanā, ir noteikti ierobežojumi!

 

 • Lietu izskatīšana klātienē nenotiek, kas neietekmēs piemērojamā soda apmēru.

 • Par lēmuma pieņemšanas iespējām bez klātbūtnes, vai arī par iespēju piedalīties klātienē, pārkāpējam tiks izskaidrots, sastādot protokolu.

 • Ja pārkāpējs vēlas, lai lieta tiktu izskatīta viņa klātbūtnē, to uz vietas jānorāda inspektoram vai jālūdz lietas izskatīšanas atlikšana, nosūtot iesniegumu/lūgumu VP Rīgas reģiona pārvaldei.

 • Nesaņemot lūgumu par lietas izskatīšanas atlikšanu, lēmums tiks pieņemts bez pārkāpēja klātbūtnes.

 • Lēmumu pārsūdzēšanas kārtība netiek mainīta.

 • Klātienē tiks izskatītas tikai tās administratīvā pārkāpumu lietas, kurās izņemts pārkāpēja transportlīdzeklis.


 

Iesniegumu/lūgumu elektroniski var iesniegt portālā Latvija.lv (sadaļā “E-iesniegums iestādei”) vai elektroniski ar e-parakstu, sūtot uz e-pastu kanc.kpp@riga.vp.gov.lv. Iesniegumā jānorāda personas dati un administratīvās lietas (protokola) numurs.


 

Jautājumu gadījumā ar VP RRP Satiksmes administratīvo pārkāpumu izskatīšanas biroju sazinies:

Informatīvais tālrunis 67829155; informatīvais e-pasts sapib@riga.vp.gov.lv

Transportlīdzekļa vadīšana atrodoties alkoholisko dzērienu vai narkotiku ietekmē 67829177

Ceļu satiksmes negadījumi 67829163; 67829191

Citi administratīvie pārkāpumi 67829198, 67829168

Meklēšanas nodaļa, ja ceļu satiksmes negadījumā iesaistītais transportlīdzeklis atstājis negadījuma vietu 67829234, 67829199


 

Droši prasi inspektoram, kāda ir Tava tālākā rīcība!

Svarīga informācija medību un pašaizsardzības ieroču īpašniekiem!

Valsts policija lūdz ieroču īpašniekus ATBILDĪGI izvērtēt nepieciešamību iegūt:

 • pirmreizējo ieroča iegādes atļauju/ ieroča iegādes atļauju;

 • realizācijas atļauju;

 • ieroču pārvadāšanas atļauju.

Gadījumos, ja tomēr nepieciešams iegūt minētās atļaujas, pirms dodies uz iestādivispirms sazini ar atbildīgajām amatpersonām:

Rīgas reģionā – 67829131

Vidzemes reģionā – 64801732

Latgales reģionā – 65403389

Kurzemes reģionā – 63404546

Zemgales reģionā – 63004230

Vai ar savu Atļauju sistēmas inspektoru pa tālruņa numuru, kurš ir norādīts uz Tavas ieroču atļaujas. Un tad atbilstoši rīkoties pēc inspektora norādēm.