1. Sargājiet savu privāto dzīvi, neizpaudiet vārdu, tālruņa numuru, adresi, paroli vai citu informāciju.
  2. Neizpaudiet informāciju arī par citiem cilvēkiem.
  3. Centieties izvairīties no cilvēkiem vai tematiem, par kuriem neesat pārliecināti.
  4. Anonimitāte nav attaisnojums tam, lai neievērotu normas, uzvestos rupji un aizvainojoši.
  5. Cieniet citu viedokļus un tiesības, pieprasiet, lai cienītu arī Jūs.
  6. Ja tiekat aizskarts vai kā citādi apdraudēts, bez vilcināšanās izstāstiet to kādam, kuram uzticaties (reālam cilvēkam).
  7. Nepieļaujiet, ka ar jums manipulē (pierunā veikt prettiesiskas darbības…).
  8. Jums ir tiesības pārtraukt sarunas ar nevēlamiem cilvēkiem un par nevēlamiem tematiem.
  9. Ievērojiet interneta lietošanas noteikumus.
  10. Sargājiet savu apkārtni, draugus un arī nepazīstamus cilvēkus, kuri varētu kļūt par nozieguma upuriem - neesiet vienaldzīgs pret problēmām, kuras redzat.

Ļaunprogrammatūra ir ļaundabīga programmatūra, kas reizēm tiek dēvēta arī par ļaunatūru vai datorvīrusu. Šādas programmatūras veidotas, lai pārkāpējs bez īpašnieka ziņas varētu iekļūt datorsistēmā vai mobilajā ierīcē un pārņemt šīs ierīces kontroli, zagt vērtīgu informāciju vai bojāt datus. Eksistē vairāki ļaunprogrammatūras veidi, kas uzbrukuma gadījumā var darboties gan atsevišķi, gan spēj papildināt viens otru.

Ļaunprogrammatūra joprojām ir viens no bīstamākajiem kibernoziegumu veidiem, ar kuru cīnās ES tiesībsargājošās institūcijas. Lai pievērstu cilvēku uzmanību ļaunprogrammatūru nodarītajam kaitējumam un iespējām sevi no tā pasargāt, Eiropas policijas birojs (Eiropols) 2020. gadā Eiropas kiberdrošības mēneša ietvaros izstrādājis virkni infografiku, kuras viegli uztveramā veidā sniedz informāciju par būtiskākajiem nosacījumiem, kuri jāievēro mobilo ierīču lietotājiem.

Aicinām ne vien rūpīgi iepazīties ar šo informāciju, bet ikdienā patiesi pielietot šos vērtīgos padomus, kas pasargās jūs no kļūšanas par noziedzīga nodarījuma upuri. 

Informatīvs materiāls par mobilo ierīču ļaunprogrammatūrām

Izspiedējvīruss ir ļaunprogrammatūra, kas bloķē ierīces vai šifrē elektroniskos datus, inficētās datnes izdzēšot vai pilnībā liedzot tām piekļuvi. Lai atgūtu kontroli pār ierīci, kibernoziedznieki no tās lietotāja prasa izpirkuma maksu. Kriptošerifs ir unikāls bezmaksas rīks, ar kura palīdzību ikviens lietotājs var identificēt izspiedējvīrusa paveidu un atbloķēt digitālos datus bez izpirkuma maksas. Būtiski ievērot arī citus drošības nosacījumus rūpēs par savu ierīču kiberhigiēnu.

Eiropas Savienības Tiesībsargājošās institūcijas un IT drošības uzņēmumi, sadarbībā ar No More Ransom izstrādājuši tīmekļa vietni, kurā jebkurš lietotājs var identificēt izspiedējvīrusa paveidu un atbloķēt digitālos datus bez izpirkuma maksāšanas.

Eiropas Savienības Tiesībsargājošās institūcijas un IT drošības uzņēmumi, sadarbībā ar No More Ransom izstrādājuši tīmekļa vietni, kurā jebkurš lietotājs var identificēt izspiedējvīrusa paveidu un atbloķēt digitālos datus bez izpirkuma maksāšanas. Tīmekļa vietne sniedz plašāku informāciju par izspiedējvīrusu būtību un pretpasākumiem, kādus iespējams veikt, lai efektīvi novērstu inficēšanās risku. Lai arī nav atrasts risinājums pilnīgi katram izspiedējvīrusam, tīmekļa vietne tiek papildināta ar jaunām šifra atslēgām un lietotnēm. Visi pieejamie rīki ir bezmaksas un darbojās jebkurā pasaules vietā.

Vēršam uzmanību, ka rīks Kripto Šerifs ir tikai papildu risinājums - pretpasākums, lai izvairītos no apdraudējuma un cīņas ar sekām. Savu ierīču aizsardzībai noteikti jālieto atjaunotas pretvīrusu programmas, jo lielākoties tajās jau ir iekļauts komponents, kas palīdz identificēt izspiedējvīrusa draudus jau sākotnējā inficēšanās periodā, nepieļaujot sensitīvo datu dzēšanu. Lietotājiem pretvīrusu programmatūras izvēlnē ir svarīgi pārliecināties, ka šī opcija ir iespējota.

Tīmekļa vietne No More Ransom ir iniciatīva, ko īstenojušas Nīderlandes policijas Valsts augsto tehnoloģiju noziegumu vienība, Eiropola Eiropas kibernoziegumu centrs un divi kiberdrošības uzņēmumi – Kaspersky Lab un McAfee – ar mērķi palīdzēt izspiedējvīrusa upuriem atgūt šifrētos datus, nemaksājot noziedzniekiem izpirkumu. Tas tapis No More Ransom starptautiskās iniciatīvas ietvaros un ir pieejams arī Latvijā.

Izpētīt Kripto Šerifa piedāvātās iespējas var projekta mājas lapā .