Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Kāda ir Tavas dzīvības cena? Esi atbildīgs un lieto atstarotāju! 2012. gada 6. decembris

Pēdējo divu mēnešu laikā (01.10. – 05.12.) notikuši 212 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji, tas ir par 12% (+23) vairāk nekā 2011. gadā tādā pašā laika posmā. Pieaudzis arī ievainoto gājēju skaits – ja pērn tie bija 178, tad šogad – 208 gājēji.

Lai atgādinātu cilvēkiem, cik būtiska ir gaismu atstarojošo elementu lietošana, rītdien, 7. decembrī, policijas ekipāžas izbrauks ielās, lai pārbaudītu, vai un cik daudz cilvēku tumšajā laikā lieto atstarotājus un vestes. Reidos īpaša uzmanība tiks pievērsta gājējiem, velobraucējiem un, kas ir būtiski, arī autovadītājiem, kas nereti tiek piemirsti, jo jāatceras - tiklīdz vadītāji izkāpj no automašīnas, tie kļūst par gājējiem un tumšajā laikā pakļauj sevi riskam. Tāpēc katram vadītājam automašīnā vienmēr jābūt gaismu atstarojošai vestei, kas nepieciešamības gadījumā noteikti jālieto.

Tie, kuri dažādu apstākļu dēļ pārvietosies bez gaismu atstarojošiem elementiem, saņems Ceļu satiksmes drošības direkcijas un Valsts policijas sarūpētās atstarojošās vestes un atstarotājus kā aicinājumu būt piesardzīgiem un nopietnāk izturēties gan pret savu, gan pārējo satiksmes dalībnieku drošību. Tāpat no rītdienas televīzijā būs skatāmi arī informatīvie video klipi par gājēju drošību „ Ar atstarotāju dzīvo ilgāk!”

Valsts policija vēlreiz atgādina, ka maldīgs ir priekšstats par to, ka pilsētas ielas ir labi apgaismotas un tāpēc atstarotāji tur nav nepieciešami. Tas, ko redz vai neredz autovadītāji, atšķiras no pašu gājēju uztvertā. Atstarotāju nēsāšana vienlīdz būtiska ir gan lauku teritorijās, gan pilsētās. Atstarotāju iespējams aizstāt arī ar kabatas lukturīti vai mobilo telefonu, savukārt, iegādājoties ziemas apģērbu, ieteicams pirkt tādu, kurā jau ir iestrādāti atstarojoši elementi.

Jau vēstīts, ka 5. novembrī policija uzsāka ikgadējo akciju ”Esi redzams”, kuras mērķis ir izglītot, skaidrot un aicināt ikvienu satiksmes dalībnieku diennakts tumšajā laikā pārvietoties ar gaismu atstarojošiem elementiem (atstarotājiem, vestēm, lukturīšiem), lai mazinātu riskus iekļūt ceļu satiksmes negadījumos. ”Esi redzams” akcija ilgs līdz pat pavasarim, kad atkal kļūs gaišāks. Akcijas laikā paredzēta gan dažādu reidu organizēšana, gan preventīvais darbs ar skolām.

Visu tumšo laiku ne tikai Rīgas reģionā, bet arī pārējā Latvijā policija pastiprinātu uzmanību pievērsīs tam, lai ikviena ceļu satiksmes dalībnieka pārvietošanās diennakts tumšajā laikā būtu droša.

Uzziņai:

Valsts policija atgādina, ka gaismu atstarojošu elementu nenēsāšana ir gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšana, par kuru pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 149.23 panta izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu no pieciem līdz divdesmit latiem.

Tāpat jāatceras, ka velosipēdam diennakts tumšajā laikā ir jābūt speciāli aprīkotam. Ceļu satiksmes noteikumu 223. punktā teikts, ka, braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos sānos (riteņos) jābūt aprīkotam ar diviem oranžiem (dzelteniem) gaismas atstarotājiem, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēdam priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, bet aizmugurē ar sarkanu atstarotāju.

Par šo noteikumu neievērošanu iespējams saukt pie atbildības pēc LAPK 149.21 panta par velosipēdu un mopēdu vadītājiem noteikto papildu prasību pārkāpšanu, izsakot brīdinājumu vai uzliekot naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no pieciem līdz divdesmit latiem.

Sagatavoja:
Lita Juberte
Valsts policijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas
vecākā speciāliste
T. 67075014; 26490715
lita.juberte@vp.gov.lv