Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

SKDS aptauja: Ievērojami augusi Latvijas iedzīvotāju drošības sajūta 2016. gada 09. marts

Valsts policija kā jau katru gadu pasūtīja tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS aptauju “Attieksme pret Valsts policiju.” Pētījuma dati ir iepriecinoši – salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ievērojami augusi Latvijas iedzīvotāju drošības sajūta, turklāt vairāk cilvēku ir informēti par rīcību saskaroties ar noziedzīgiem nodarījumiem.

Jaunākās aptaujas dati liecina, ka iedzīvotāju uzticība Valsts policijai ir augusi. Pēdējā gadā Valsts policijā palīdzību lūguši 17% Latvijas iedzīvotāju. Tas ir par procentpunktu vairāk nekā uzrādīja pagājušā gada aptauja. Visbiežāk cilvēki policijā vērsušies, lai ziņotu par pret sevi vērstu likumpārkāpumu. Nākamie izplatītākie gadījumi, kad cilvēki meklējuši palīdzību, ir bijusi vēlme saņemt konsultāciju par konkrētas problēmas risināšanu un informēšana par iespējamu likumpārkāpumu. 

No visiem cilvēkiem, kuri pēdējā gada laikā piedzīvojuši pret sevi vērstu noziedzīgu nodarījumu, policijā vērsušies 76%. Savukārt gadu iepriekš likumsargu palīdzību meklēja par 7% mazāk iedzīvotāju nekā šogad – vien 69%. Ņemot vērā šo tendenci, SKDS direktors Arnis Kaktiņš norāda: “Varam izvirzīt pieņēmumu, ka gadījumi, kad lietas nenonāk policijā, samazinās.”

Tāpat pētījumā tika noskaidrots, ka iedzīvotāji savā dzīvesvietā jūtas drošāk nekā aizvadītajos gados. Uz jautājumu, kurā bija jānoliedz vai jāapstiprina apgalvojums “Savā dzīvesvietā un tās apkārtnē es jūtos droši”, 52% iedzīvotāju snieguši atbildi “drīzāk piekrītu”, 22% - “pilnībā piekrītu”,  16% - “drīzāk nepiekrītu”, bet 5% - “nemaz nepiekrītu”. Savukārt pērnajā gadā uz šo pašu jautājumu ar “drīzāk piekrītu” atbildējuši par 5% mazāk iedzīvotāju nekā šogad, bet pilnībā šim apgalvojumam piekrituši par 9% mazāk iedzīvotāju.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, vairāk cilvēku zina, kā uz nozieguma vietu izsaukt Valsts policiju. Par šīm iespējām ir informēti 92% Latvijas iedzīvotāju.

Tiesa gan, arvien ir rādītāji, kas jāuzlabo. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis uzsver, ka Latvijas iedzīvotāji ir priviliģēti dzīvot salīdzinoši drošā valstī. Tomēr aizvien 70-80% iedzīvotāju jūt bažas, ka viņi varētu ciest no noziedzīga nodarījuma. Tāpēc  ļoti liela uzmanība šobrīd un arī turpmāk tiks pievērsta iedzīvotāju informēšanai. “Pētījums pierāda, ka Latvijas iedzīvotāji jūtas drošāk, kad uz ielas redz policijas auto. Diemžēl ierobežoto resursu dēļ mēs nevaram nodrošināt, lai uz katras ielas būtu ekipāža. Tāpēc stiprināsim iespējas reaģēt uz izsaukumiem, un arī turpmāk pastiprinātu uzmanību pievērsīsim likumpārkāpumu prevencijai.”

SKDS aptauja tika veikta no šā gada 15. līdz 25. janvārim. Kopumā aptaujāti 1005 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Aptauja tika veikta respondentu dzīvesvietās pēc nejaušas atlases principa.

 

Sagatavoja:

Gita Gžibovska
Valsts policijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas
vecākā speciāliste
Tālr. 67075264
gita.gzibovska@vp.gov.lv