Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Policija ir sabiedrības spogulis 2011. gada 3. februāris

2011.gada 3.februārī

Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību

birojs informē

 

Policija ir sabiedrības spogulis

1. februārī kopējā darba sanāksmē Madonā tikās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vadība, Vidzemes reģiona policijas iecirkņu priekšnieki, nodaļu priekšnieki un Vidzemes reģiona prokuratūras virsprokurori. Kā lūgtie viesi sanāksmē piedalījās Latvijas Republikas ģenerālprokurors Ē. Kalnmeijers un Valsts policijas priekšnieka vietnieks, galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks R. Kviesītis.

            Sanāksmes mērķis- aizvadītā, 2010. gada darba rezultātu analīze un sasniedzamie uzdevumi 2011. gadā. Kā atzina Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko un sanāksmes dalībnieki, tikšanās iezīmējās ar konstruktīvu darbu un priekšlikumiem, sauso statistiku un procentus atstājot otrā plānā, bet vairāk rosinot katru pārdomāt savu līdzšinējo darbu, paveikto un plānoto ne tikai jautājumā par Valsts policijas darba rezultātiem, bet katra individuālo ieguldījumu policijas tēla veidošanā un policijas prestižu sabiedrībā. Tāpat policijai ir jāsaprot, ka esam servisa institūcija, kas sniedz pakalpojumu un mūsu kopējā atbildība- lauzt sabiedrībā valdošos stereotipus, vienlaikus skaidri apzinoties, ka „policija ir sabiedrības spogulis”.

Sanāksmē piedalījās arī Madonas novada domes izpilddirektors Āris Vilšķērsts, kas uzsvēra: galvenais, kas uztrauc iedzīvotājus- sabiedriskā drošība un kārtība. Iedzīvotājiem no policijas ir tiesības prasīt, lai viņi uz ielas, savās mājās, atpūtā un ikdienas darbā justos droši un būtu pārliecināti, ka nepieciešamības gadījumā saņems kvalitatīvu palīdzību. Policijai savukārt ir pienākums nodrošināt adekvātu pakalpojumu un šo drošības sajūtu iedzīvotājiem sniegt. Pašvaldība savu iespēju robežās un iedzīvotāju interesēs var palīdzēt policijai, gan sniedzot materiālu atbalstu, gan informāciju un nodrošinot regulāras konsultācijas, bet reālais darbs ir un paliek policijas kompetence- organizēt darbu tā, lai iedzīvotāji justos droši un, sniedzot informāciju, apliecinātu savu gatavību sadarboties ar policiju.

            Kārtības policijas biroja priekšnieks Ansis Pumpurs, analizējot Kārtības policijas biroja darbu, norādīja uz paveikto Prevencijas jomā. Tieši šī biroja uniformēto darbinieku loma policijas tēla veidošanā un sabiedrības uzticības veicināšanā ir nenovērtējama. No katra iecirkņa inspektora un Patruļpolicijas nodaļas darbinieka, kas ikdienā ir vistiešākajā saskarē ar iedzīvotājiem, lielā mērā ir atkarīgs, vai tiks laikus pamanīti un novērsti riski, kas veicina iedzīvotājus nostāties uz noziedzības ceļa un tieši viņu rokās ir dotas iespējas laikus brīdināt un novērst noziegumu, ar savu klātbūtni un aktīvu rīcību novēršot vēlmi izdarīt noziedzīgu nodarījumu.

Kad jau ir noticis noziegums, notiek izmeklēšana un uzsākts kriminālprocess, darbs Kriminālpolicijas biroja darbiniekiem.

            VP VRP Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Raimonds Kronbergs, analizējot aizvadītā gada darba rezultātus un noziedzības statistiku, atzīst, ka tendences ir līdzīgas kā visur Latvijā- par 12 % krities sevišķi smago un smago noziegumu skaits. Samazinājies arī kopējais reģistrēto noziegumu skaits. 2010.gada 12 mēnešos Vidzemes reģiona struktūrvienībās reģistrēti 5724 noziedzīgi nodarījumi, kas ir par 161 mazāk kā iepriekšējā periodā. No tiem reģistrēti sevišķi smagi 134 , kas ir par 19 mazāk nekā iepriekšējā periodā. Reģistrēti 1932 smagi noziedzīgi nodarījumi, kas ir par 118 mazāk nekā iepriekšējā periodā. Reģistrēti 1596 mazāk smagi noziedzīgi nodarījumi, kas ir par 82 mazāk nekā iepriekšējā periodā. Reģistrēto kriminālpārkāpumu skaits palicis nemainīgs- 1514.

Reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaita samazinājums tiek skaidrots ar vairākām par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu iepriekš aizturētām personām un iedzīvotāju skaita samazināšanos, kas saistīta ar izbraukšanu uz ārvalstīm, kā arī dažādu preventīvo un informatīvo pasākumu veikšanu .

Ievērojami palielinājies uzsākto un kriminālvajāšanai nosūtīto procesu skaits pēc Krimināllikuma 221.panta (Spirta un citu alkoholisko dzērienu uzglabāšana un pārvadāšanas noteikumu pārkāpšana). Saistībā ar izvirzītām prioritātēm par akcizēto preču apriti šai problēmai tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. 2010. gadā Vidzemes reģiona teritorijā izņemti kopā 20164,87 litri alkohola, 17 567 litri spirta un 1340759 cigarešu. 47255 litri dīzeļdegviela, lielākais vairums- 1,4 tonnas nelegālā dīzeļdegviela izņemta Alūksnes novada Liepnā. 8,5 tonnas izņemtas Priekuļos un, pārbaudot iegūto informāciju, 31 tonna dīzeļdegvielas izņemta Salacgrīvas pilsētā, kad uz ceļa Rīga – Ainaži- Igaunijas robeža, pārbaudot saņemto operatīvo informāciju, apturēta automašīna MERCEDES BENZ, kurā nelikumīgi pārvadāta degviela. 

            Par notikušām laupīšanām uzsākti 72 kriminālprocesi, no kuriem kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīti 42 kriminālprocesi. Reģistrēti 2 noziedzīgie nodarījumi pēc Krimināllikuma 176.panta 4.daļas (Laupīšanas, kuras veiktas lietojot šaujamieročus vai sprāgstošas vielas), no kuriem 1 kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Vidzemes reģionā nav novērojams automašīnu zādzību skaita pieaugums, kas, iespējams, saistīts ar to, ka sakarā ar slikto ekonomisko situāciju samazinājies pieprasījums pēc luksusa klases automašīnām, kā arī nav šādu automašīnu rezerves daļu pieprasījums. Gada laikā par automašīnu zādzībām uzsākti 120 kriminālprocesi, no kuriem kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīti 44 kriminālprocesi un 22 kriminālprocesi izbeigti.           Uzsākti 23 kriminālprocesi, kuri saistīti ar narkotiskām vielām, no kuriem 19 nosūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai. Par narkotisko vielu realizēšanu uzsākti 48 kriminālprocesi, no kuriem kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīti 22. Par narkotisko vielu lietošanu uzsākti 8 procesi. Lielākā daļa no noziedzīgiem nodarījumiem, kuri reģistrēti par narkotiskām vielām, saistīti ar no Valmieras cietuma saņemtajiem pieteikumiem par narkotisko vielu neatļautu ienešanu un piegādāšanu ieslodzījuma vietās. Nepieredzēti liels pieaugums ir degvielas zādzību skaitam no tehnikas un degvielas glabātuvēm un nenorēķināšanās par uzpildīto degvielu degvielas uzpildes stacijās. Palielinās traktortehnikas zādzību gadījumi, kas iepriekšējos periodos nebija tik raksturīgi. Arī Vidzemes reģionā aktuāli ir automašīnu atpakaļskata spoguļu zādzību gadījumi.

Diemžēl turpina palielināties to noziedzīgo nodarījumu skaits, kurus izdarījušas agrāk nesodītās personas, kuras līdz šim nav bijušas policijas redzeslokā.

Policija brīdina iedzīvotājus par paredzamām noziedzīgu nodarījumu skaita pieauguma tendencēm un aicina padomāt par sava īpašuma aizsardzību. Paredzams, ka pieaugs vasarnīcu, dārza māju, dārzu un pagrabu apzagšanas gadījumi. Saglabājoties augstai iepirkuma cenai, prognozējams metāllūžņu zādzību skaita pieaugums ( arī no metāllūžņu uzpirkšanas vietām). Pieaugot kokmateriālu iepirkuma cenām, palielinās nelikumīgas meža izciršanas un kokmateriālu zādzību gadījumu skaits.

Policijas darbinieki prognozē, ka arvien biežāk civiltiesisko strīdu rezultātā personas griezīsies policijā ar iesniegumu par it kā viltotiem parakstiem, dokumentiem vai citām pretlikumībām, kuras saistītas ar īpašumu pārdošanu, mantošanu un citiem civiltiesiskiem darījumiem.

Veiktā iedzīvotāju aptauja apliecina, ka Vidzemes reģions arī šogad citu Latvijas reģionu vidū izceļas ar augstu iedzīvotāju uzticamības pakāpi policijai. Pārvaldes priekšnieka Imanta Mitrošenko vārdā Vidzemes reģiona pārvalde izsaka pateicību visiem sadarbības partneriem, pašvaldībām un iedzīvotājiem par līdz šim sasniegto, kā arī izsaka cerību un pārliecību, ka uzsāktā veiksmīgā sadarbība turpināsies, vienlaikus atgādinot, ka, pirms pieņemt lēmumu un kritiski izteikties par policijas darbu, katram iedzīvotājam vajadzētu atcerēties, ka „Policija ir sabiedrības spogulis”.

Dace Jukāma
Vidzemes reģiona pārvaldes
Prevencijas grupas vecākā inspektore
Tālr. 64201326
28653999