Visas aktualitātes Pilnā versija

Ārlietu ministrija un Valsts policija vasaras tūrisma sezonā ceļotājus aicina „Ceļot droši” 2017. gada 12. jūnijs

12. jūnijā starptautiskajā lidostā „Rīga” tika atklāta informatīvā akcija „Ceļo droši”, kas no 12. jūnija līdz 16. jūlijam noritēs nozīmīgākajos transporta mezglos, ceļotājiem dodoties ārpus Latvijas:  starptautiskajā lidostā „Rīga”, Rīgas starptautiskajā autoostā, Rīgas pasažieru terminālī, SIA „LDz Cargo”, SIA „Lux Express Latvia” un „Norma-A” (Ecolines), AS „Tallink Latvija”, kā arī Rīgas sabiedriskajā transportā.

 

“Ārlietu ministrija atgādina, kādiem jautājumiem pirms ceļojuma būtu pievēršama īpaša uzmanība”, akcijas atklāšanā lidostā Rīga sacīja Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa. “Ārlietu ministrija ir izstrādājusi “10 drošas ceļošanas baušļus”, ko aicinām iegaumēt, lai ārzemju ceļojums sagādātu tikai patīkamas atmiņas un lai varētu izvairīties no liekiem starpgadījumiem un neplānotām izmaksām. Par tiem parūpēties var katrs pats: iepazīties ar Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē pieejamajiem ceļojuma brīdinājumiem, pārbaudīt savas pases derīguma termiņu, pārbaudīt, kur un kā var saņemt vīzu uz izvēlētos galamērķi, iegādāties EVAK un ceļojuma apdrošināšanu un respektēt galamērķa valsts tradīcijas – tie ir tikai daži no ieteikumiem.”

Tāpat Ārlietu ministrija (ĀM) aicina izmantot konkrētus rīkus, lai ikvienu ceļojumu padarītu drošāku, piemēram, reģistrēties Konsulārajā reģistrā, kas ļaus ar ceļotāju ātrāk sazināties krīzes situācijā, un lejuplādēt savā viedtālrunī aplikāciju “Ceļo droši”, kas vienuviet un lietotājam draudzīgā veidā piedāvā ar ceļošanu saistīto Ārlietu ministrijas oficiālo informāciju un vieglas saziņas iespējas ar Konsulāro departamentu.

Konsulārā departamenta dežūrtālrunis ārkārtas situācijām +371 26 33 77 11 un e-pasts ir pieejams visu diennakti. Šogad uz dežūrtālruni tika saņemti vairāk nekā 1000 zvani, uz e-pastu iesūtīti vairāk nekā 3000 jautājumi.

 

Ņemot vērā šodienas mainīgo drošības situācijā pasaulē, ceļotāju izpratne par drošu ceļošanu ir augusi, tomēr joprojām ik gadus vairāki simti Latvijas valstspiederīgo ārvalstīs palikuši bez iztikas līdzekļiem vai ceļošanas dokumentiem, nonākuši slimnīcā, aizturēti vai miruši. Tas attiecas tiklab uz Eiropas valstīm, kā uz trešajām valstīm, tai skaitā, tām, kurās nav Latvijas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības.

 

Uztraucoša tendence ir Latvijas valstspiederīgo iesaiste nelegālā narkotiku kontrabandā, tādēļ ĀM partneris informatīvajā akcijā ir Valsts policija.

“Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka pēdējo piecu gadu laikā saglabājies praktiski nemainīgs Latvijas valsts piederīgo skaits, kuri tikuši aizturēti ārvalstīs par iesaistīšanos narkotiku kontrabandā, tomēr jāuzsver, ka tā ir tikai aisberga redzamā daļa. Šīs personas bieži izrādās dzīvē sevi vēl nerealizējuši vīrieši ekonomiski aktīvajā vecumā, proti no 20 līdz 40 gadu veci, nereti arī nonākuši finansiālās grūtībās, kuri, noticot narkotiku kurjeru vervētāju saldajiem meliem par ātru un vieglu peļņu, piekrīt veikt noziegumu, pat neapzinoties tā sekas. Jāsaprot, ka, iesaistoties šādās nodarbēs, ir valstis, kurās par to draud pat nāves sods”, akcijas atklāšanā uzsvēra Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins. Viņš vērsa uzmanību uz narkotiku kontrabandas tendencēm un riskiem, kas draud personām, kuras izvēlas iesaistīties šādā noziedzīgā nodarījumā.

 

Tāpat atklāšanas pasākumā klātesošajiem bija iespēja redzēt, kā narkotiku meklēšanā iesaistās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes kinologs ar darba suni. VID ģenerāldirektora vietnieka muitas jomā, Muitas pārvaldes direktora p.i. Ingrīda Gulbe-Otaņķe norāda: “Veicot kontroles pasākumus, muita atklāj gan apjomīgas narkotiku kontrabandas kravas, kuru pārvietošanu organizē noziedzīgi grupējumi un kuros tiek iesaistīti arī narkokurjeri, gan nelielus narkotisko un psihotropo vielu daudzumus, ko pie sevis vai bagāžā mēģina noslēpt personas, kuras neapzinās vai arī pietiekami nopietni nenovērtē to, ka atbildība iestājas par jebkādu konstatētu narkotisko vielu daudzumu.

Pagājušajā gadā muitas kontroles rezultātā narkotisko un psihotropo vielu kontrabanda tika atklāta 365 gadījumos. No tiem lielākā daļa atklāta, veicot pasažieru un to bagāžas kontroli lidostā un pārbaudot starptautiskos pasta sūtījumus. 95 % gadījumu narkotiskās vielas konstatētas, kontrolē piedaloties kinologam ar darba suni. Daudzos tūkstošus lidostas pasažieru, kas ierodas Latvijā, cilvēkiem fiziski nav iespējams pārbaudīt, tāpēc arī narkotiku meklēšanas suņu darbs ir neaizstājams.”

 

Informatīvās akcijas laikā tiks demonstrētas „Ceļo droši” filmiņas, būs pieejamas 12 informatīvas kolonnas lidostā „Rīga”, plakāti Rīgas starptautiskajā autoostā, Rīgas pasažieru terminālī, grāmatzīmes, kartiņas un bukleti tālsatiksmes autobusu, vilcienu un prāmju pasažieriem.  Sadarbībā ar AS „Air Baltic Corporation” jūlijā lidojumu žurnālā „Baltic Outlook” būs lasāms raksts par drošu ceļošanu.