Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Nesakārtotas īpašuma lietas: aizturēta grupa par īpašuma piesavināšanās mēģinājumu no mirušas personas 2017. gada 24. jūlijs

Šī gada jūnijā Valsts policijā sākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu organizētā grupā, ar viltotu dokumentu palīdzību cenšoties iegūt savā īpašumā mirušas personas dzīvokli, kuram nav mantinieku, lai vēlāk to pārdotu. Valsts policija aicina iedzīvotājus rūpīgi pārliecināties par īpašuma likumību pirms tā iegādes, kā arī aicina iedzīvotājus jau laicīgi sakārtot savas īpašuma lietas. Izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.

2017.gada jūnija sākumā Valsts policijā tika saņemts Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas zemesgrāmatu nodaļas tiesneses iesniegumus par tiesneses rīcībā nonākušiem īpašumtiesību dokumentiem, kuri, iespējams, ir viltoti. Dokumenti, par kuriem radās aizdomas, tika iesniegti zemesgrāmatu nodaļā šī gada maijā un tie bija paredzēti, lai nostiprinātu kāda Rīgas dzīvokļa īpašumtiesības jaunam īpašniekam.

Pēc informācijas saņemšanas Valsts policijas Ekonomisko noziegumu pārvaldes amatpersonas uzsāka izmeklēšanu, kuras laikā noskaidroja, ka noziedzīgajā nodarījumā iesaistītas vairākas personas, no kurām vienai, veicot amata pienākumus, tapa zināms, ka mirusi persona, kurai pieder nekustamais īpašums, kuram nav mantinieku. Ņemot vērā šo informāciju, aizdomās turētie veica prettiesiskas darbības, lai minēto nekustamo īpašumu iegūtu un vēlāk to pārdotu labticīgam ieguvējam.

Aizdomās par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, Valsts policija aizturēja piecas personas – 1972., 1969., 1994. un 1971.gadā dzimušus vīriešus un 1976.gadā dzimušu sievieti. Trim no aizturētajiem vīriešiem piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, savukārt aizturētajai sievietei un 1971.gadā dzimušajam vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Pie aizdomās turētajām personām Valsts policija veica kratīšanas, kuru laikā tika izņemti vairāki priekšmeti ar pierādījumu nozīmi izmeklēšanā, tajā skaitā arī informācijas datu nesēji.

Par minēto faktu tika ierosināts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu organizētā grupā pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas. Par šādu noziedzīgu nodarījumu personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās. Izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.

Valsts policija atgādina, ka nereti krāpnieki negodīgo darījumu vēlas noslēgt pēc iespējas ātrāk, tādēļ darījums var tikt steidzināts, kā arī bieži ir noteikta aizdomīgi izdevīga pārdošanas cena. Tādēļ, tos iedzīvotājus, kuri grasās iegādāties īpašumu, aicinām nesteigties ar tā iegādi un iepriekš pārliecināties par tā likumību. Tāpat, lai izvairītos no šādām situācijām, Valsts policija aicina iedzīvotājus jau savlaicīgi parūpēties par sava īpašuma pēctecību, sakārtojot dokumentus.

Lai novērstu iespējamus krāpšanas gadījumus īpašuma tiesību jomā, Valsts policijai jau iepriekš izveidojusies laba sadarbība ar notāriem un zemesgrāmatu tiesnešiem. Jāatzīmē, ka šāda sadarbība veicina iespējamu krāpšanas gadījumu samazināšanos, jo viens no šādas sadarbības ieguvumiem ir notāru un zemesgrāmatu tiesnešu iepazīstināšana ar iespējamām krāpniecības pazīmēm, ko amatpersonas savus amata pienākumus veicot, var atpazīt un par to ziņot policijai.

Ilustratīvs attēls (pixabay.com)

 

Sagatavoja:

 

Ilze Jurēvica

Valsts policijas                                                                                   

Sabiedrisko attiecību nodaļas                                                

Vadītāja vietniece                                                                  

Tālr.  67075095                                                                                  

Mob. tālr. 29465246