Visas aktualitātes Pilnā versija

Latvijā līdz šim vērienīgākā naudas viltošanas lieta nodota kriminālvajāšanas uzsākšanai 2017. gada 29. jūnijs

Valsts policija pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā par viltotu 100,00 ASV dolāru banknošu izgatavošanu, glabāšanu un izplatīšanu, kopumā sastādot 3,5 miljonus, kas bijis līdz šim lielākais konstatētais viltotas naudas daudzums Latvijā. Aizturētā noziedzīgā grupa sešu personu sastāvā Rīgā viltotos ASV dolārus izplatījusi ne tikai Latvijā, bet arī Anglijā un ASV.

Pagājušā gada aprīlī informējām, ka Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde sadarbībā ar partneriem no ASV slepenā dienesta, ļoti īsā laika posmā atklājusi noziedzīgu grupējumu, kas Rīgā kāda tipogrāfijas uzņēmuma telpās nodarbojusies ar naudas viltošanu, glabāšanu un izplatīšanu lielā apmērā starptautiskā līmenī. Tagad izmeklēšana kriminālprocesā pabeigta un nosūtīta prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Jau vēstīts, ka Valsts policijai pirmie aizmetņi par viltotu 100.00 ASV dolāru naudas zīmju izplatīšanu radās 2014.gada septembrī un jau 2016.gada aprīlī Rīgā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde par šādām darbībām aizturēja vairākas personas. Izmeklēšanas gaitā, sadarbībā ar partneriem no ASV slepenā dienesta, tika konstatēts, ka tāda paša parauga viltotas naudas zīmes tikušas izplatītas ne tikai Latvijā, bet arī Anglijā un ASV. Veicot vērienīgu un apjomīgu darbu, Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas konstatēja, ka šo dolāru izgatavošana notiek Latvijā.

Aizdomās par viltotu 100,00 ASV dolāru naudas zīmju izgatavošanu, glabāšanu un izplatīšanu lielā apmērā vismaz trīs gadu garumā, t.i. no 2013.gada, pret 2016.gada aprīlī aizturētajām sešām personām – 1967., 1972., 1984., 1969. un diviem 1966.gadā dzimušiem vīriešiem, tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 192.panta trešās daļas. Jāatzīmē, ka ne viena no aizturētajām personām iepriekš nebija nonākusi policijas redzeslokā. Tie visi ir Latvijas valsts piederīgie, un visi, izņemot 1972.gadā dzimušo vīrieti, strādāja tipogrāfijā.

Izmeklēšanas gaitā tika veiktas 13 kratīšanas, kurās izņemti noziedzīgā nodarījuma lietiskie pierādījumi – tipogrāfijas iekārtas, dažādas klišejas, gan naudas zīmju reljefa, gan detaļu izgatavošanai, vairākas tonnas papīra naudas izgatavošanai, kā arī negatavā un gatavā produkcija 3,5 miljonu ASV dolāru vērtībā. Jāatzīst, ka kvalitāte šiem viltotajiem dolāriem bija ļoti labā līmeni. Kratīšanas laikā atrastas arī ierīces, kas skenē naudu, kas liecina par to, ka noziedznieki centušies nodrošināt viltotās naudas kvalitāti.

Jāatzīmē, ka sākotnēji četrām no aizturētajām personām tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, pārējiem diviem tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Šī gada 22.jūnijā Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde pabeidza izmeklēšanu lietā un kriminālprocesu nodeva prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai. Ja aizdomās turēto personu vaina noziedzīgajā nodarījumā tiks pierādīta, tiem var tikt piemērota brīvības atņemšana uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.