Visas aktualitātes Pilnā versija

Uzzini kā rīkoties un nekļūsti par krāpniecības upuri! 2016. gada 11. augusts

10.augustā, savu ceļu pie iedzīvotājiem uzsāka brošūra „Lai nekļūtu par krāpniecības upuri, noskaidro, kā rīkoties!“. Tajā iekļauta informācija kā atpazīt dažādu dienestu un uzņēmumu darbiniekus, kuri, pildot darba pienākumus, iedzīvotājus nereti apmeklē dzīvesvietās, kā arī apkopoti ieteikumi kā rīkoties situācijās, lai noskaidrotu vai pie nama durvīm neklauvē krāpnieks.

Brošūra tapusi sadarbojoties Vidzemes reģiona pārvaldei ar AS Sadales tīkls, AS Latvijas gāze, Valmieras pilsētas, Kocēnu un Burtnieku novadu pašvaldībām un tajā iekļauta informācija par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Valsts robežsardzi, Pārtikas un veterināro dienestu, kā arī uzņēmumiem AS Latvijas gāze un AS Sadales tīkls.

Galvenā informācijas mērķa auditorija ir seniori, jo policijas pieredze liecina, ka nereti tieši šī auditorijas daļa ir vismazāk pasargāta no krāpnieku mēģinājumiem viegli tikt pie kārotās naudas summas. Analizējot dažādos notikumus, secināts, ka visbiežāk sastopamie iemesli ir informācijas un piesardzības trūkums.

VP Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko skaidro: “Aizvadītā gadā, īsi pirms Ziemassvētkiem, policija saskārās ar vairākiem gadījumiem, kad negodprātīgas personas, uzdodoties par energoapgādes pakalpojumu sniedzēja Latvenergo darbiniekiem, izmantojot viltu, izkrāpa no vecāka gada gājuma cilvēkiem vairākus simtus eiro. Krāpnieku grupa gan tika aizturēta, taču, lai novērstu šādu gadījumu izplatību, policijas mērķis bija pēc iespējas efektīvāk uzrunāt un izglītot iedzīvotājus, it īpaši vecāka gada gājuma cilvēkus. Tā kā šo auditoriju ar modernām tehnoloģijām sasniegt izdodas ne vienmēr, tad nolēmām pieturēties pie brošūras formāta, kur varam iekļaut salīdzinoši daudz vizuāla un informatīva materiāla, turklāt to ir iespējams vienmēr paņemt un pārlasīt. Šī brošūra ir noderīga ne tikai senioriem, bet arī ikvienam iedzīvotājam.”

Brošūrā iekļauta lakoniska informācija gan par katra dienesta vizuālo atpazīstamību, gan rīcību, gan tālruņiem, pa kuriem zvanīt šaubu gadījumā. To, iesaistot arī vietējās pašvaldības, paredzēts izplatīt iedzīvotājiem gan tiešā veidā - nododot rokās, gan padarot brošūru publiski pieejamu Valsts policijas mājas lapā šeit, kur to ikviens var lejupielādēt un izmantot savām vajadzībām.

Šobrīd brošūra tapusi vairāk nekā 7000 eksemplāros. Šajā projektā aktīvi iesaistījušas arī Kocēnu, Burtnieku un Valmieras pilsētas pašvaldības un parūpējušās, lai informācija nonāktu pie novada iedzīvotājiem. Tāpat brošūras nodotas sadarbības partneriem AS Sadales tīkls un AS Latvijas gāze. Policija aicina arī citas pašvaldības un uzņēmumus pievērst uzmanību un palīdzēt rūpēties par iedzīvotāju informētību un drošību.