Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Valsts policija neuzskatīja par nepieciešamu arestēt “Neo” 2010. gada 14. maijs

Valsts policija neuzskatīja par nepieciešamu arestēt “Neo”

Kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros, kas tika uzsākts šā gada 11.februārī par fizisko personu datu neatļautu iegūšanu no VID Elektroniskās deklarēšanas (ED) sistēmas, 11.maijā Ekonomikas policijas pārvaldes (EPP) darbinieki veica vairākas sankcionētas kratīšanas, kuru rezultātā tika atsavināti vairāki priekšmeti un dokumenti. Vienlaikus tika aizturēta persona Ilmārs P., kura, iespējams, masveidā neatļauti lejupielādējusi, apstrādājusi un publicējusi datus no VID ED sistēmas. Sankcionēta kratīšana tika veikta arī raidījuma “De Facto” žurnālistes dzīvesvietā ar mērķi atrast un atsavināt datu nesējus un citus dokumentus, kas varēja saturēt informāciju par neatļauti iegūtiem un apstrādātiem datiem par nodokļu maksātājiem. Minētās kratīšanas mērķis nebija atklāt žurnālistes informācijas avotu, jo šī avota personība pēc krimināllietā esošām ziņām bija noskaidrota jau iepriekš un uz kratīšanas brīdi aizdomās turētā persona bija aizturēta. Visas izmeklēšanas darbības tika veiktas saskaņā ar Kriminālprocesa likuma prasībām, un izmeklēšanas tiesnesis, pārbaudot kratīšanu tiesiskumu un pamatotību, atzinis tās par likumīgām un pieļaujamām.

Veicot izmeklēšanas darbību kompleksu tika iegūtas un apstiprinātas ziņas par to, ka persona Ilmārs P. laika periodā no 2009.gada oktobra līdz 2010.gada februārim veica nesankcionētu EDS datu bāzē saglabāto dokumentu XML datņu ar nodokļu maksātāju datiem lejupielādi un automatizētu apstrādi ar speciālās programmas palīdzību, kā rezultātā trešo personu rīcībā nonāca VID valsts informācijas sistēmas datu bāzes saturs, pārkāpjot Valsts informācijas sistēmas likuma un Fizisko personu datu aizsardzības likuma normas. Vēlāk neatļauti iegūtas ziņas Ilmārs P. publicēja ārvalsts interneta resursos.

Persona savu vainu inkriminētajā noziedzīgajā nodarījumā atzina pilnībā, tādējādi veicinot tā izmeklēšanu. Izvērtējot Ilmāra P. attieksmi pret izdarīto un viņa pozitīvu raksturojumu, personai tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis – uzturēšanās noteiktā dzīves vietā, jo izmeklēšanas laikā tika novērsti riski, ka neatļauti lejupielādētie dati varētu nonākt trešo personu rīcībā, kā arī pastāv pārliecība, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas kriminālprocesa.

EPP kriminālprocess tika uzsākts pēc Krimināllikuma 244.panta 2.daļas un 145.panta 1.daļas.


Valsts policija aicina esošo situāciju vērtēt adekvāti, ņemot vērā personas Ilmāra P. attieksmi pret nodarīto un viņa rīcības motivāciju, kas nebija saistīta ar mantkārību vai kaitējuma nodarīšanu fizisko personu interesēm.

Ar cieņu,
Ieva Rekšņa
Valsts policijas
Preses un sabiedrisko attiecību biroja
priekšniece pulkvežleitnante
tālr.67075088, 29130397