Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Piemērots pagaidu aizliegums vēl trim psihoaktīvajām vielām 2014. gada 23. maijs

Ar šī gada 21. maiju stājies spēkā Slimību profilakses un kontroles centra lēmums par pagaidu aizliekuma noteikšanu vielām 4F-BF, 2-MeO-diphenidine, metoksetamīns, kā arī to saturošiem izstrādājumiem. 

Sintētiskā opioīda N-(4-fluorophenyl)-N-[(1-(2-phenylethyl)-4-piperidinyl)] butanamide jeb 4F-BF un to saturošu izstrādājumu iedarbība var līdzināties spēcīgā sintētiskā opioīda fentanila izraisītai iedarbībai un var radīt draudus veselībai un dzīvībai. 2014.gada martā Agrīnās brīdināšanas sistēmā saņemts ziņojums no Polijas par vielas 4F-BF identifikāciju (izņemti 50 grami baltas pulverveida vielas).

Viela 2-(3-Methoxyphenyl)-2-(ethylamino)cyclohexanone jeb metoksetamīns pieder arilcikloheksilamīnu grupai. Vielas un to saturošu izstrādājumu iedarbība var līdzināties ketamīna izraisītai iedarbībai un var radīt draudus veselībai un dzīvībai. 2012.gadā Itālijā un 2013.gadā Beļģijā reģistrēti saindēšanās gadījumi, bet Zviedrijā reģistrēts viens nāves gadījums, kad personas pēcnāves bioloģiskajās analīzēs identificēta viela metoksetamīns.

Agrīnās brīdināšanas sistēmā saņemti 29 ziņojumi par vielas metoksetamīns identifikāciju šādās valstīs: Apvienotajā Karalistē, Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Dānijā, Francijā, Horvātijā, Itālijā, Norvēģijā, Polijā, Slovēnijā, Somijā, Turcijā, Ungārijā, Vācijā, Zviedrijā. Latvijā viela metoksetamīns konstatēta divas reizes.

Savukārt par vielu 1-(1-(2-methoxyphenyl)-2-phenylethyl)piperidine jeb 2-MeO-diphenidine un to saturošajiem izstrādājumiem 2014.gada maijā saņemta informācija Agrīnās brīdināšanas sistēmā. Saņemts ziņojums par vienu reģistrētu nāves gadījumu Apvienotajā Karalistē. Iepriekš, 2013.gadā, par vielas 2-MeO-diphenidine identifikāciju ziņoja Apvienotā Karaliste un Francija.

Minēto vielu un to saturošu izstrādājumu lietošana var radīt nopietnu kaitējumu personas veselībai, bīstamību dzīvībai, kā arī apdraudējumu sabiedrības drošībai kopumā.

Lēmums adresēts fiziskām un juridiskām personām, kuras izgatavo, iegādājas, glabā, pārvadā, pārsūta vai izplata minētās vielas.

Atbilstoši likuma "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību" 4.panta trešajai daļai šajā lēmumā minētās vielas un to saturošie izstrādājumi fiziskām un juridiskām personām triju darbdienu laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas jānodod Valsts policijai.

Līdz ar lēmuma spēkā stāšanos pagaidu aizliegums piemērots šādām psihoaktīvajām vielām un tās saturošajiem izstrādājumiem: MT-45, 5F-AMBICA, 5F-AKB48, 5F PB-22, AB-FUBINACA, AKB48, AM-2201 indazolkarboksamīda analogs; 25I-NBOMe; 5F-AB-PINACA, AB-PINACA, THJ-2201, FUB-PB-22, ADBICA, ADB-PINACA, FUBIMINA un 25C-NBOMe; AB-CHMINACA; THJ-018; 5F-AMBICA; 4F-BF, 2-MeO-diphenidine un metoksetamīns.