Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Policija atstarotājiem piedēvē dzīvības vērtību – iespējams, divās dienās izglābti 256 cilvēki 2011. gada 09. decembris

„Atstarotājs ir, bet palika mājās”, „tieši šodien pazaudēju”, „tikko trolejbusā nozaga” – tās ir tikai dažas no atrunām, kāpēc cilvēki nebija pamanāmi uz ceļa tad, kad tiem garām brauca policijas ekipāža. Turpinoties tumšajam ziemas periodam, Valsts policijas darbinieki joprojām pievērš pastiprinātu uzmanību mazāk aizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku drošībai uz ceļa.

Policija divās dienās tumšajā laikā veikusi preventīvo darbu ar 256 cilvēkiem, kuri uz ceļa nebija pamanāmi. Paši policijas darbinieki šo skaitu salīdzina ar potenciāli izglābtām dzīvībām. Cilvēkiem, kuriem tika fiksēti vairāki pārkāpumi vienlaicīgi (pārvietošanās pa nepareizo brauktuves pusi, atstarotāju nelietošana), tika sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli, kas pirmajā reizē nozīmē brīdinājuma izteikšanu. Abās dienās kopā tika sastādīti deviņi šādi brīdinājuma protokoli.

Pirmajā dienā tika izdalīti 163 atstarotāji, savukārt, otrajā – 93 atstarotāji.  Katru dienu strādāja vairākas ekipāžas – daļa no tām Rīgā, daļa izbrauca ārpus galvaspilsētas. Tumšos ceļu posmos, pamanot gājējus vai velobraucējus, kas pārvietojas bez gaismu atstarojošiem elementiem, policijas darbinieki tos uzrunāja un skaidroja atstarotāju nepieciešamību un to, kādi riski pastāv, ja tos nelieto, un kāpēc ir svarīgi nebūt vienaldzīgiem. Tāpat policijas darbinieki dalīja gan atstarotājus, gan gaismu atstarojošas vestes.

Prevencijas pārvaldes Metodiskās vadības nodaļas priekšnieks Andris Pāže vērtē šos reidus kā ļoti labi izdevušos: ”Cilvēki bija atsaucīgi un saprotoši, priecājās par izdalītajiem atstarotājiem un uzreiz tos piestiprināja pie apģērba. Uzrunājām arī velosipēdistus - stāstījām, kā pareizi jāaprīko velosipēds. Ja nebija vajadzīgā aprīkojuma, tad devām vestes, lukturīšus un atstarotājus.”

Gan gājējiem, gan velobraucējiem Rīgā tika atgādināts arī par drošu brauktuves šķērsošanu un pārvietošanos pa pareizo brauktuves pusi.

Arī turpmāk visu tumšo laiku ne tikai Rīgas reģionā, bet arī pārējā Latvijā, policija pievērsīs pastiprinātu uzmanību gājēju un velobraucēju drošībai uz ceļa diennakts tumšajā ceļā.

Valsts policija atgādina, ka gaismu atstarojošu elementu nenēsāšana ir gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšana, par kuru pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 149.23 panta izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu no pieciem līdz divdesmit latiem.

Tāpat jāatceras, ka velosipēdam diennakts tumšajā laikā ir jābūt speciāli aprīkotam. Ceļu satiksmes noteikumu 223. punktā teikts, ka, braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos sānos (riteņos) jābūt aprīkotam ar diviem oranžiem (dzelteniem) gaismas atstarotājiem, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēdam priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, bet aizmugurē ar sarkanu atstarotāju.

Par šo noteikumu neievērošanu iespējams saukt pie atbildības pēc LAPK 149.21 panta par velosipēdu un mopēdu vadītājiem noteikto papildu prasību pārkāpšanu, izsakot brīdinājumu vai uzliekot naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no pieciem līdz divdesmit latiem. 

Sagatavoja:
Lita Juberte
Valsts policijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas
vecākā speciāliste
T. 67075014