Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Visas aktualitātes Drukāt

Aizdomās par krāpšanu internetā aizturēts vīrietis 2011. gada 10. februāris

2011.gada 10.februārī

Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību

birojs informē

 

 

Aizdomās par krāpšanu internetā aizturēts vīrietis

2011.gada februāra sākumā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieki aizdomās par surogātpasta (SPAM) izplatīšanu un neatļautu kredītkaršu datu iegūšanu un izmantošanu aizturēja 1988.gadā dzimušu personu. Izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka minētā persona populāra interneta resursa administrācijas vārdā ir izsūtījusi elektroniskās vēstules, kurās bija informācija par piedalīšanos loterijā. Lai saņemtu laimestu, adresāti vēstulē tika aicināti atsūtīt savus personiskos datus, maksājumu karšu datus un bankas rekvizītus. Tika konstatēts, ka vairāki interneta lietotāji ir nosūtījuši datus par savām maksājumu kartēm, kas deva pamatu  vīrietim šos maksāšanas līdzekļus izmantot mantkārīgā nolūkā.

Veicot izmeklēšanu,  Valsts policijas GKrPP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinbieki vīrieti aizturēja, un  viņš tika atzīts par  aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 1931.p.1.d., t.i. par tādu datu iegūšanu, kas dod iespēju nelikumīgi izmantot maksāšanas līdzekli. Par šādām nelikumīgām soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 6 gadiem. 

Valsts policija brīdina iedzīvotājus par interneta vidē bieži izplatītu dažāda rakstura krāpnieciska satura surogātpastu, kas izpaužas kā aicinājumi saņemt loterijas laimestus, aicinājumi piedalīties dažādu mantisku vērtību saņemšanā, iekārtoties darbā utml. Minētie aicinājumi tiek izplatīti arī citā veidā, piemēram, SMS ziņojumi, vēstules, faksa sūtījumi utt. Ja tiek saņemts kāds līdzīga rakstura aicinājums, nepieciešams ļoti rūpīgi izvērtēt un pārbaudīt tā saturu, ņemot vērā, ka praktiski vienmēr šādi negaidīti aicinājumi ir krāpnieciska rakstura. Sūtījumiem, kas satur aicinājumu nosūtīt savus personīgos datus, datus par kredītkartēm, aicinājumi mainīt interneta bankas piekļuves paroles, aicinājumi veikt pirkumu maksājot caur Western Union vai Money Gram sistēmām, piemīt paaugstināta riska pakāpe, līdz ar to katram interneta lietotājam ir kritiski jāuztver šāda informācija un ir jārūpējas par savu datu drošību. Arī gadījumos, kad saņemtā informācija liekas  patiesa, ir lietderīgi pārbaudīt to Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā.

Ņemot vērā interneta attīstības tendences un kibernoziedzības izplatību, Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde iesaka e-pasta lietotājiem, saņemot vēstules no nezināma adresāta, tās neatvērt un nekavējoties dzēst, jo šādi sūtījumi var saturēt ne tikai krāpnieciska rakstura maldinošu informāciju, bet arī datorlietotājam nevēlamu un kaitīgu programmatūru, saīsni uz krāpnieciska rakstura interneta vietnēm utml.

            Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde norāda, ka krāpnieciska rakstura surogātpasta izplatīšana visbiežāk ir saistīta ar ārvalstīs notikušu likumpārkāpumu, jo gan izplatītāji, gan krāpnieciska rakstura interneta resursi lielākoties atrodas ārvalstīs, līdz ar to šādu notikumu  izskatīšana nav piekritīga LR krimināltiesiskai jurisdikcijai. Gadījumos, kad interneta lietotāju rīcībā ir nonākusi informācija par kādu aizdomīgu sūtījumu, Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde iesaka vispirms par to paziņot interneta resursa (e-pasta servera) administrācijai, kā arī sniegt informāciju, izmantojot interneta resursa www.drossinternets.lv vai www.netsafe.lv ziņošanas iespēju. Šāda informācija par nevēlamu saturu internetā likumpārkāpuma gadījumā nekavējoties nonāks līdz kompetentai tiesību aizsardzības iestādei Latvijā vai ārvalstīs.

Sagatavoja:
Zane Maskaļonoka
Valsts policijas
Preses un sabiedrisko attiecību biroja
vecākā inspektore
67075014; 29374566
Zane.maskalonoka@vp.gov.lv