Visas aktualitātes Pilnā versija

Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas un Valkas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas darbinieki profilaktiskā reida laikā atklājuši vairākus pārkāpumus 2010. gada 30. marts

 

2010.gada 30.martā

Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību

birojs informē

Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas un Valkas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas darbinieki profilaktiskā reida laikā atklājuši vairākus pārkāpumus


23. martā Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas un Valkas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas darbinieki veica iepriekš plānotu reidu tirdzniecības vietās Valkā, lai kontrolētu, kā pārdevēji ievēro aizliegumu tirgot alkoholu un tabakas izstrādājumus nepilngadīgām personām. Pārkāpumi tika konstatēti piecās no astoņām tirdzniecības vietām, kurās tika veikti kontrolpirkumi. Pusaudzim, četrpadsmit gadus vecam zēnam, alkoholisko dzērienu – alu, bez personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanas nepārdeva trīs tirdzniecības vietās – veikalos TOP, Ābele un SIA Dēmons veikalā Blaumaņa ielā. Citos veikalos pārdevēja neuzskatīja par vajadzīgu jaunietim prasīt uzrādīt personu apliecinošu dokumentu un pārdeva alkoholu, nepārliecinoties par pircēja vecumu.

Kā norāda Vidzemes reģiona Prevencijas grupas vecākā inspektore Vineta Kaģe, likums uzliek par pienākumu pārdevējai pārliecināties par personas vecumu, pirms pārdot alkoholu vai tabakas izstrādājumus personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Konstatējot minēto pārkāpumu, tiek sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, kas tiek izskatīts Valsts policijas vai Pašvaldības policijas iestādē un pārdevējai par šo pārkāpumu paredzēts naudas sods no 200 līdz 250 latiem.

Vairāki pārdevēji norāda, ka jaunieši, ja netiek pie kārotā pirkuma, izmanto „pieaugušo” pakalpojumus un nereti nodod viņiem naudu, lai pieaugušie iegādātos alkoholu vai tabakas izstrādājumus pusaudzim. Konstatējot minēto pārkāpumu, personai, kas šādi rīkojas, uzliek naudas sodu. Administratīvo pārkāpumu kodeksa 172. panta 3. daļā „Par alkoholisko dzērienu vai tabakas izstrādājumu nodošanu nepilngadīgā rīcībā tā, ka šīs vielas kļuvušas nepilngadīgajam brīvi pieejamas lietošanai” izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz simts latiem.

Neskatoties uz policijas vairākkārtējiem atgādinājumiem un brīdinājumiem, izmantojot plašsaziņas līdzekļu starpniecību, pārdevēji turpina tirgot alkoholu un tabakas izstrādājumus nepilngadīgām personām. 24. martā reids noticis Valmierā, te cigaretes un alkohols 14 – gadīgai meitenei pārdots bez personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanas veikalos „Priekā”, „Cento” Valkas ielā un Plus punkts kioskā pretī Unibankai. Kontrolpirkumi tika veikti vienpadsmit tirdzniecības vietās.

Vairākās tirdzniecības vietās pārdevēji sarunas laikā ar policijas darbiniekiem atzina, ka šādus reidus vajadzētu rīkot biežāk, lai „pārdevēji nezaudētu modrību”. Reidi tirdzniecības vietās turpināsies.

24. martā policija, turpinot darbu pie tautā tā saukto „točku” likvidēšanas, konstatēja, ka Smiltenē Gaujas ielā kāda adresē tiek tirgotas cigaretes ar KF akcīzes nodokļu markām. Dzīvokļa apskates laikā 1966. gadā dzimuša vīrieša dzīvesvietā izņemtas 889 paciņas cigarešu ar KF tabakas izstrādājumu markām un 21 0,5 litru pudele un divas 1,5 litru tilpuma pudeles alkoholisko dzērienu ar KF akcīzes nodokļu markām.

Jāpiezīmē, ka šajā adresē policija alkoholu un cigaretes ar Krievijas Federācijas akcīzes nodokļu markām izņēma arī pirms trim mēnešiem. Toreiz dzīvokļa saimnieki saņēma gan administratīvo, gan kriminālo sodu. Jāsecina, ka tas viņus nav atturējis turpināt iesākto „biznesu”.


Sagatavoja:
Dace Jukāma
Vidzemes reģiona
Prevencijas grupas vecākā inspektore