Twitter  Draugiem  Facebook  Flickr  Teksta versija     
Sākums  Lapas karte  Meklēt


 
Latvijas prezidentūra ES Padomē Drukāt

prezidenturas_logo.png

 

Latvijas prezidentūras logo.

Par Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē logo ir izvēlēts arhetipisks dzirnakmens tēls. Tā grafikas un jēdzieniskuma cēlā nozīme ir tuva un saprotama visām Eiropas tautām. Tas ir simbols ar dziļām vēsturiskām saknēm, kas izaug jau no civilizāciju pirmsākumiem. Zīmes vizuālā izteiksme rosina dažādu asociāciju virkni, kur centrālā nozīme ir dzirnakmenim kā darba simbolam. Eiropas labklājības un panākumu pamatā ir tieši radoša un produktīva darba tikumi.

Zīmes rotējošā dinamika simboliski apliecina Eiropas attīstības enerģiju, uzņēmību izaicinājumu pārvarēšanā. Zīmes apļa forma ir arī sadošanās rokās riņķa dejai, rotaļai, spēlei un saspēlei – jauneklīgas sadarbības aicinājums. Oda priekam. Centra akcents - spēja fokusēties un tiekties uz kopīgām vērtībām. Visbeidzot, zīme savā starojošajā tēlā nes arī Jāņu un Līgo ozollapu kroņa loku, DABAS un SAULES simboliku – saikni un sasaisti mūžības apritē, kā arī ticību Eiropas ideālu vitalitātei un pozitīvismam.
Latvija ir jaunībā motivēta. Latvija daudzkārt apliecinājusi savu radošo spēku. Latvijas sarkanbaltsarkanās krāsas parādās dzirnakmens zīmes rievās. Pelēko pāreju ritms liecina par laika cikliem ceļā uz Latvijas prezidējošo uzdevumu pusgada periodā. Jaunajai Latvijai ir ko rādīt un jundīt Eiropas zvaigžņu vainagā


Kas ir prezidentūra?
 
 
Katra Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts rotācijas kārtībā uz sešiem mēnešiem kļūst par prezidējošo valsti un vada ES Padomes darbu. ES Padome ir būtisks lēmumu pieņēmējs, kas kopā ar Eiropas Parlamentu (EP) pieņem tiesību aktus un koordinē politikas jomas ES līmenī.

Prezidentūra ir iespēja katrai ES dalībvalstij neatkarīgi no tās lieluma vai iestāšanās laika veidot ES dienaskārtību. Latvija pirmo reizi vēsturē prezidējošās valsts pienākumus pilda no 2015.gada 1.janvāra līdz 30.jūnijam, pārņemot tos no Itālijas un pēc tam nododot Luksemburgai.

Prezidējošā valsts vada visa līmeņa Padomes sanāksmes, virza darbu ES likumdošanas jomā un veicina valstu sadarbību, tādējādi nodrošinot ES darba nepārtrauktību un kopējo mērķu sasniegšanu. Prezidentūras uzdevums ir būt godīgam un neitrālam sarunu starpniekam.


prezidenturas_ieguvumi.jpg

Prezidējošās valsts galvenie uzdevumi:

 • organizēt un vadīt ES Padomes darbu

  Latvijas prezidentūras laikā notiek ap 1500 dažāda līmeņa sanāksmju Briselē un Luksemburgā, kā arī aptuveni 200 Latvijā. Prezidentūras laikā gandrīz visas sanāksmes vada Latvijas pārstāvji. Ministru padomes vada Latvijas valdības ministri atkarībā no nozares jautājumiem, kas tiek apspriesti.

  Prezidējošā valsts vada:

  • ES Padomes sanāksmes (regulāras vienas nozaru ministru tikšanās, piemēram, visu ES dalībvalstu zemkopības vai aizsardzības ministru tikšanās)
  • ES dalībvalstu vēstnieku jeb Pastāvīgo pārstāvju komitejas (COREPER) sanāksmes
  • Darba grupu sanāksmes, kurās tiekas ministriju pārstāvji

  Tikai dažos gadījumos prezidējošā valsts nevada sanāksmes – piemēram, tas attiecas uz ārlietu jautājumiem vai situācijām, kurās darba grupu vai komiteju uzticēts vadīt īpaši izvēlētam pārstāvim vai Eiropas Komisijas pārstāvim.

 • pārstāvēt ES Padomi attiecībās ar pārējām ES institūcijām un starptautiski

  Prezidentūras uzdevums ir veikt koordinācijas funkcijas ES Padomē, sadarboties ar citām dalībvalstīm un ES Padomes Ģenerālsekretariātu, kā arī Eiropas Komisiju, Eiropas Parlamentu un Eiropadomes priekšsēdētāju. Prezidentūra reprezentē ES Padomi attiecībās ar Eiropas Komisiju, kā arī pārstāv ES Padomi ārpus ES.